Děti imigrantů jako dojné krávy. Británie od nich vybírá přemrštěné poplatky, nemůžou si to dovolit | info.cz

Články odjinud

Děti imigrantů jako dojné krávy. Británie od nich vybírá přemrštěné poplatky, nemůžou si to dovolit

Britská vláda vyzvala ministerstvo vnitra, aby přestala vybírat poplatky, kterými si děti imigrantů „vykupují“ občanství. Děti narozené v Británii podle ní čelí stejným problémům jako takzvaná generace Windrush.

Mladí lidé, kteří se v Británii narodili anebo do země přišli jako malé děti, často nemohou jezdit na školní výlety nebo si jen jednoduše požádat o pas. Jejich rodiče si totiž mnohdy nemohou dovolit poplatky, které po nich vyžadují úřady. Za žádost o občanství pro dítě musejí zaplatit rovných 1102 liber. 

Administrativní náklady přitom nepřesáhují hodnotu 400 liber. Za žádost o povolení k pobytu na dva a půl roku si pak úřady účtují 1033 liber, k tomu je však nutné zaplatit navíc příplatek na zdravotní péči ve výši 500 liber. Výše poplatků se navíc v posledních letech výrazně zvýšila, skutečné náklady na vyřízení žádostí ale oproti tomu neustále klesají. Ministerstvo vnitra si tak zřejmě vydělalo nemalou částku.

Na rozdíl od většiny evropských zemích není dětem narozeným v Británii, jejichž rodiče ještě nebyli v zemi oficiálně přihlášení, automaticky udělováno britské občanství. Při udělování občanství dětem, kterým už bylo 10 let, pak vnitro dokonce zkoumá, zda mají „dobrý charakter“, což odpůrci tohoto mechanismu považují za skandální.

Právníci a charitativní organizace nyní obviňují úřad z bezohledného vyděračství a varují, že děti narozené v Británii jsou nyní vystavené stejným nespravedlnostem, jako generace Windrush. Ta přišla na popud britské vlády a to mezi lety 1948 až 1973. Stát se tak snažil zaplnit mezery na pracovním trhu, který způsobila druhá světová válka. Některé z dětí původních imigrantů ale nikdy o občanství nepožádaly a tím pádem ani ho ani nezískaly. Dnes nemají nárok na státem hrazenou zdravotní péči a nemohou legálně pracovat či studovat.

Organizace Amnesty International nyní založila petici, která vyzývá vládu, aby snížila poplatky za žádost o občanství jen na nezbytně nutnou částku. Tedy takovou, která nepřevyšuje skutečné náklady na vyřízení. Dále také žádá, aby nebylo občanství odmítnuto žádnému dítěti jen proto, že si jeho rodiče nemohou poplatek dovolit.

„Mnoho z těchto děti netuší, že nejsou Britové. Přijdou na to až ve chvíli, kdy se chtějí požádat o studentskou půjčku nebo o pas,“ řekl ředitel programu pro práva uprchlíků Steve Valdez-Symonds serveru Independent. „Poplatky jsou vysoké i pro lidi ze střední třídy. Ministerstvo vnitra si dělá z uprchlíků bankomaty a nutí je žít v bídě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud