Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Děti imigrantů jako dojné krávy. Británie od nich vybírá přemrštěné poplatky, nemůžou si to dovolit

Děti imigrantů jako dojné krávy. Británie od nich vybírá přemrštěné poplatky, nemůžou si to dovolit

Britská vláda vyzvala ministerstvo vnitra, aby přestala vybírat poplatky, kterými si děti imigrantů „vykupují“ občanství. Děti narozené v Británii podle ní čelí stejným problémům jako takzvaná generace Windrush.

Mladí lidé, kteří se v Británii narodili anebo do země přišli jako malé děti, často nemohou jezdit na školní výlety nebo si jen jednoduše požádat o pas. Jejich rodiče si totiž mnohdy nemohou dovolit poplatky, které po nich vyžadují úřady. Za žádost o občanství pro dítě musejí zaplatit rovných 1102 liber. 

Administrativní náklady přitom nepřesáhují hodnotu 400 liber. Za žádost o povolení k pobytu na dva a půl roku si pak úřady účtují 1033 liber, k tomu je však nutné zaplatit navíc příplatek na zdravotní péči ve výši 500 liber. Výše poplatků se navíc v posledních letech výrazně zvýšila, skutečné náklady na vyřízení žádostí ale oproti tomu neustále klesají. Ministerstvo vnitra si tak zřejmě vydělalo nemalou částku.

Na rozdíl od většiny evropských zemích není dětem narozeným v Británii, jejichž rodiče ještě nebyli v zemi oficiálně přihlášení, automaticky udělováno britské občanství. Při udělování občanství dětem, kterým už bylo 10 let, pak vnitro dokonce zkoumá, zda mají „dobrý charakter“, což odpůrci tohoto mechanismu považují za skandální.

Právníci a charitativní organizace nyní obviňují úřad z bezohledného vyděračství a varují, že děti narozené v Británii jsou nyní vystavené stejným nespravedlnostem, jako generace Windrush. Ta přišla na popud britské vlády a to mezi lety 1948 až 1973. Stát se tak snažil zaplnit mezery na pracovním trhu, který způsobila druhá světová válka. Některé z dětí původních imigrantů ale nikdy o občanství nepožádaly a tím pádem ani ho ani nezískaly. Dnes nemají nárok na státem hrazenou zdravotní péči a nemohou legálně pracovat či studovat.

Organizace Amnesty International nyní založila petici, která vyzývá vládu, aby snížila poplatky za žádost o občanství jen na nezbytně nutnou částku. Tedy takovou, která nepřevyšuje skutečné náklady na vyřízení. Dále také žádá, aby nebylo občanství odmítnuto žádnému dítěti jen proto, že si jeho rodiče nemohou poplatek dovolit.

„Mnoho z těchto děti netuší, že nejsou Britové. Přijdou na to až ve chvíli, kdy se chtějí požádat o studentskou půjčku nebo o pas,“ řekl ředitel programu pro práva uprchlíků Steve Valdez-Symonds serveru Independent. „Poplatky jsou vysoké i pro lidi ze střední třídy. Ministerstvo vnitra si dělá z uprchlíků bankomaty a nutí je žít v bídě.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744