Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Děti imigrantů jako dojné krávy. Británie od nich vybírá přemrštěné poplatky, nemůžou si to dovolit

Děti imigrantů jako dojné krávy. Británie od nich vybírá přemrštěné poplatky, nemůžou si to dovolit

Britská vláda vyzvala ministerstvo vnitra, aby přestala vybírat poplatky, kterými si děti imigrantů „vykupují“ občanství. Děti narozené v Británii podle ní čelí stejným problémům jako takzvaná generace Windrush.

Mladí lidé, kteří se v Británii narodili anebo do země přišli jako malé děti, často nemohou jezdit na školní výlety nebo si jen jednoduše požádat o pas. Jejich rodiče si totiž mnohdy nemohou dovolit poplatky, které po nich vyžadují úřady. Za žádost o občanství pro dítě musejí zaplatit rovných 1102 liber. 

Administrativní náklady přitom nepřesáhují hodnotu 400 liber. Za žádost o povolení k pobytu na dva a půl roku si pak úřady účtují 1033 liber, k tomu je však nutné zaplatit navíc příplatek na zdravotní péči ve výši 500 liber. Výše poplatků se navíc v posledních letech výrazně zvýšila, skutečné náklady na vyřízení žádostí ale oproti tomu neustále klesají. Ministerstvo vnitra si tak zřejmě vydělalo nemalou částku.

Na rozdíl od většiny evropských zemích není dětem narozeným v Británii, jejichž rodiče ještě nebyli v zemi oficiálně přihlášení, automaticky udělováno britské občanství. Při udělování občanství dětem, kterým už bylo 10 let, pak vnitro dokonce zkoumá, zda mají „dobrý charakter“, což odpůrci tohoto mechanismu považují za skandální.

Právníci a charitativní organizace nyní obviňují úřad z bezohledného vyděračství a varují, že děti narozené v Británii jsou nyní vystavené stejným nespravedlnostem, jako generace Windrush. Ta přišla na popud britské vlády a to mezi lety 1948 až 1973. Stát se tak snažil zaplnit mezery na pracovním trhu, který způsobila druhá světová válka. Některé z dětí původních imigrantů ale nikdy o občanství nepožádaly a tím pádem ani ho ani nezískaly. Dnes nemají nárok na státem hrazenou zdravotní péči a nemohou legálně pracovat či studovat.

Organizace Amnesty International nyní založila petici, která vyzývá vládu, aby snížila poplatky za žádost o občanství jen na nezbytně nutnou částku. Tedy takovou, která nepřevyšuje skutečné náklady na vyřízení. Dále také žádá, aby nebylo občanství odmítnuto žádnému dítěti jen proto, že si jeho rodiče nemohou poplatek dovolit.

„Mnoho z těchto děti netuší, že nejsou Britové. Přijdou na to až ve chvíli, kdy se chtějí požádat o studentskou půjčku nebo o pas,“ řekl ředitel programu pro práva uprchlíků Steve Valdez-Symonds serveru Independent. „Poplatky jsou vysoké i pro lidi ze střední třídy. Ministerstvo vnitra si dělá z uprchlíků bankomaty a nutí je žít v bídě.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1