Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Diplomat, nebo špión? Ruský velvyslanec, který je v centru skandálu Trumpovy administrativy

Diplomat, nebo špión? Ruský velvyslanec, který je v centru skandálu Trumpovy administrativy

Od roku 2008 slouží jako ruský velvyslanec ve Washingtonu. Teď se Sergej Kisljak dostal do centra pozornosti. Právě jeho jméno je totiž v pozadí skandálů, které provázejí administrativu prezidenta Donalda Trumpa.

Na začátku zájmu o Kisljaka stála rezignace Trumpova poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna. Ten se měl s velvyslancem scházet ještě před uvedením prezidenta do úřadu. To zákony USA zakazují.

Nyní navíc vyšlo najevo, že se s Kisljakem sešel i ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Jeho úřad to oznámil ve středu, když na schůzky upozornil list The Washington Post. Vedení demokratů v Kongresu teď žádá jeho odstoupení. Během slyšení v Senátu, které předcházelo jeho jmenování, totiž Sessions žádné kontakty nepřiznal.

„Jednou nebo dvakrát jsem byl přivolán jako náhradník, ale s Rusy jsem nekomunikoval,“ prohlásil Sessions. 

Kisljakovi se tak dostává nechtěné pozornosti. Někteří lidé o něm dokonce tvrdí, že je ruským špiónem číslo jedna. Podle zdrojů CNN si Kisljaka všimly i americké zpravodajské služby, které ho označují za ruského vrchního náboráře ve Washingtonu.

Moskevští experti se však tomuto označení smějí. Anton Tsvetov z Centra pro strategický výzkum soudí, že výroky jsou produktem chaosu, který v americkém hlavním městě panuje, a pokusem dát věcem smysl nalezením nového nepřítele.

Kisljak vystudoval sovětskou diplomatickou školu. Ve Washingtonu působil v roli prvního tajemníka už v 80. letech. Bez ohledu na změnu režimu se mu dařilo rozvíjet kariéru. Vrcholem byl rok 2008, od kdy slouží jako velvyslanec Ruska v USA. Ve funkci by měl skončit v průběhu letošního roku.

Podle ruského prominentního zahraničněpolitického analytika Vladimira Frolova je však nepravděpodobné, že by se Kisljak zapojil do hackerských útoků během předvolební kampaně.

„Ambasáda má jiné lidi na takový typ aktivity. Kisljaka nejspíš záměrně odstavili kvůli popření záležitosti. Hovory s Flynnem, Sessionsem a dalšími byly jen o budování vzájemných vztahů,“ tvrdí Frolov.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744