Články odjinud

Diplomatická hra století. Co čekat od jednání Trumpa se severokorejským diktátorem

Diplomatická hra století. Co čekat od jednání Trumpa se severokorejským diktátorem

Severokorejský vůdce Kim Čong-un pozval amerického prezidenta na schůzku k diskusi o jaderných zbraních a zavázal se k denuklearizaci Korejského poloostrova. Americký prezident Donald Trump pozvání přijal a zřejmě se sejde s Kimem v květnu. O výsledcích takového jednání se ale už teď objevují pochybnosti.

Na první pohled to vypadá jako průlom ve více než dvě desetiletí trvajících snah zastavit vývoj a výrobu severokorejských jaderných zbraní. Ve vzkazu, který Kim Čong-un poslal prostřednictvím Jihokorejců Trumpovi, je podle Jihokorejců závazek, že se Severní Korea zbaví jaderných zbraní, a že se zdrží jakýchkoliv dalších jaderných a raketových testů. Zatím ale není jasné, co si Kim pod denuklearizací představuje a co za to bude chtít.

„Závazek k denuklearizaci“, který je v severokorejském poselství, nemusí znamenat, že se Severní Korea okamžitě vzdá svých jaderných zbraní. Severní Korea a její vůdce Kim Čong-un považují jaderné zbraně za záruku své bezpečnosti a dokončení posilování své armády do ideálního stavu. Může se ale vzdát po nějaké době jaderných zbraní, výměnou za podstatné ústupky a bezpečnostní záruky ze strany Spojených států. Spekuluje se o třech požadavcích.

Prvním z nich patrně bude zrušení ekonomických sankcí, které byly na Severní Koreu uvaleny OSN i jednotlivými zeměmi kvůli jejímu programu výroby a vývoje jaderných zbraní a balistických raket. Zdá se, že poslední sankce zasáhly režim v Pchjongjangu skutečně tvrdě a tlačí ho k jednání. Severní Korea může od světa žádat také ekonomickou pomoc, kterou už dostávala v devadesátých letech minulého století.

Za druhé Severní Korea může žádat uzavření mírové smlouvy se Spojenými státy a Jižní Koreou. Korejská válka totiž skončila v roce 1953 jen smlouvou o příměří mezi vojsky OSN vedenými Spojenými státy a Severní Koreou, nikoliv skutečnou mírovou smlouvou. Mohlo by jí o součást uznání Severní Koreje jako „normální, řádné“ země na mezinárodním poli. Právě o mezinárodní uznání zřejmě severokorejský vůdce velmi stojí. Současně bude Kim velmi pravděpodobně požadovat, aby po nějakou dobu Spojené státy uznaly Severní Koreu jako jaderný stát.

Třetím a nejdůležitějším požadavkem Kim Čong-una zřejmě budou záruky, že Spojené státy na Severní Koreu nezaútočí a nepovolí to ani svým spojencům. Americký list The Wall Street Journal spekuluje i o tom, že by Severní Korea mohla požadovat stažení amerických jednotek z Jižní Koreje. Možná bude chtít i nějakou formu ujištění, že USA nepoužijí proti Severní Koreji jaderné zbraně. A to ani v případě konfliktu mezi Severní a Jižní Koreou.

Uzavření dohody se Severní Koreou o jejím jaderném odzbrojení by bylo jeho velkým politickým vítězstvím Donalda Trumpa a posílilo by to jeho pozici jak v USA, tak i ve světě. Američané se bojí Severokorejských jaderných zbraní, z nichž některé možná mohou zasáhnout i území Spojených států. Ve světě by zase byl Trump, který byl dosud považován za nevyzpytatelného vůdce s velkou bojechtivostí, rázem pokládán za mírotvorce a skvělého vyjednavače. Komentáře v západních médiích už nyní spekulují o tom, že by mohl za úspěšnou dohodu se Severní Koreou dostat Nobelovu cenu míru.

Otázkou je, kam až bude ochoten v ústupcích Severní Koreji Donald Trump zajít. Prvním ústupkem už bude jen to, pokud se setká osobně s Kim Čong-unem. Posílí to legitimitu severokorejského dikátora na mezinárodním poli a využije to i domácí severokorejská propaganda. Stejně jako případné zrušení ekonomických sankcí, které by ale patrně bylo postupné v návaznosti na omezení severokorejského zbrojního programu. Na to jsou zřejmě Spojené státy připraveny. Stejně tak jako k uzavření mírové smlouvy se Severní Koreou. Ostatně snahy o uzavření mírové smlouvy kdysi ztroskotaly právě na odporu Severní Koreje.

Horší to bude se zárukami, že USA na Severní Koreu nezaútočí a budou od toho zrazovat i své spojence. Znamená to totiž, že se severokorejskému režimu mohou uvolnit ruce k agresivnější politice vůči svému jižnímu sousedovi či vůči Japonsku. Stažení amerických jednotek z Jižní Koreje pak mohou američtí spojenci chápat jako zradu a podrylo by to mezinárodní postavení USA. Washington tomu může zabránit dodávkami zbraní do Jižní Koreje, aby se sama mohla případně bránit proti severokorejskému útoku. Bude to ale znamenat značnou finanční zátěž pro USA.

Nejproblematičtějším bodem bude severokorejská snaha o uznání svého mezinárodního postavení a získání bezpečnostních závazků ze strany USA ještě před úplným jaderným odzbrojením. Není totiž jasné, nakolik se dá severokorejskému režimu věřit. Zda mu nejde jen o získání času pro výrobu takového množství jaderných zbraní, že se proti ní USA neodváží zaútočit. Dokonce ani v případě, že se Severní Korea rozhodne ovládnout svého jižního souseda. Historická zkušenost ukazuje, že Severokorejci jsou mistři v protahování jednání a obcházení podmínek uzavřených dohod. Dosavadní rozhovory se Severní Koreou nikam nevedly a jen umožnily severokorejskému režimu získat čas, peníze a vyvinout další zbraně.

V roce 1994 Severní Korea podepsala smlouvu o zmražení svého programu výroby nukleárního materiálu vhodného pro jaderné zbraně výměnou za mezinárodní pomoc. V roce 2002 dohoda zkolabovala, když americké tajné služby zveřejnily informace, že Severní Korea pokračuje ve svém programu obohacování uranu. V roce 2005 se Pchjongjang zavázal k denuklearizaci, tedy k zastavení vývoje jaderných zbraní. O rok později vyzkoušel svoji první jadernou zbraň. V roce 2007 se pokusili o dohodu o omezení zbrojení vůdcové Severní a Jižní Koreje na společném setkání. Pokus ukončily testy severokorejských raketových zbraní. Severní Korea podle severu BBC získala v dobách zlepšení vztahů se světem pomoc ve výši 4,5 miliardy dolarů. Podle některých expertů jí tyto finance pomohly zrychlit vývoj nových zbraní.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818