Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Diplomatická válka eskaluje. „Známe vaše pokřivené charaktery ze Srebrenice,“ viní Turci Nizozemce

Diplomatická válka eskaluje. „Známe vaše pokřivené charaktery ze Srebrenice,“ viní Turci Nizozemce

Diplomatická pře mezi Tureckem a Nizozemskem se opět prohloubila. Ankara si ve sporu vzala na pomoc i argumenty z dávné minulosti: druhou stranu nařkla z masakru v bosenské Srebrenici, kde Srbové v roce 1995 zmasakrovali přes 8 000 lidí, kteří před tím byli pod ochranou nizozemských mírových jednotek. Turecko kvůli aktuálnímu sporu navíc uzavřelo nizozemským diplomatům svůj vzdušný prostor a velvyslanci vzkázalo, že se tam nebude moct vrátit. To vše je součástí „odvety“ za sobotní rozhodnutí nizozemských úřadů, které tureckým ministrům zamezily v agitaci mezi jejich krajany.

Turečtí politici se v posledních dnech rozjeli do evropských zemí, aby agitovali za rozšíření prezidentských pravomocí v Turecku. Zemi čeká 16. dubna referendum, ve kterém si zvolí, zda fakticky přejde od parlamentního k prezidentskému systému. A protože značná část Turků přesídlila do Evropy, nechtěl prezident Recep Tayyip Erdogan podcenit kampaň za upevnění vlastní moci ani na starém kontinentu.

Evropské země se k této agitaci stavěly rezervovaně, ale i s důrazným nesouhlasem, což je právě případ Nizozemska. Tamní vláda v sobotu zakázala, aby na rotterdamském letišti přistál stroj s tureckým ministrem zahraničí Çavuşogluem. Jen několik hodin poté označily nizozemské úřady tureckou ministryni Fatmu Betül Sayan Kayaovou za nežádoucí osobu a eskortovaly ji do Německa, odkud přijela.

V reakci na tyto kroky začal turecký prezident přirovnávat postupy Německa a Nizozemska k nacistickým pořádkům. V dnešním televizním vystoupení je obvinil i z dalších zločinů. „Známe Nizozemce od dob masakru ve Srebrenici. Kvůli vraždám 8 tisíc Bosňáků víme, jak pokřivené jsou jejich charaktery,“ uvedl Erdogan v narážce na víc než 20 let starý incident, ve kterém figurovali nizozemští příslušníci mírových sil.

Masakr ve Srebrenici
Erdogan zmínil masakr z roku 1995, kdy srbské jednotky v občanské válce brutálně zavraždily tisíce bosenských muslimů z enklávy Srebrenica a okolí. Místní obyvatelé tehdy spoléhali na ochranu nizozemských vojáků na základně UNPROFOR. Mírové síly ale z řady různých důvodů nedokázaly masakru zabránit a ten se odehrál za jejich přihlížení.

A diplomatická „ofenziva“ nekončí. Turecký premiér Numan Kurtulmus včera vzkázal nizozemskému velvyslanci, který je nyní mimo svůj úřad, že se už nebude moci do Turecka vrátit. Země dokonce uzavřela pro nizozemské diplomaty svůj vzdušný prostor. „Zažíváme hlubokou diplomatickou krizi. Ale nezpůsobili jsme ji my. Ti, co ji mají na svědomí, by to měli zase napravit,“ vzkázal do Evropy Kurtulmus.

Represe přišly jen několik hodin po té, co z Bruselu zazněla slova, že Erdogan by měl krotit svoji rétoriku, ve které nazývá Nizozemce a Němce nacisty, a pokud ministři cítí křivdu, měli by se obrátit na Evropský soud pro lidská práva. Erdogan také řekl, že Angela Merkelová napomáhá skrývání teroristů. Německá kancléřka reagovala vyjádřením podpory Nizozemcům a řekla, že podobná nařčení jsou „naprosto neakceptovatelná“. Turecký ministr pro evropské záležitosti Ömer Celik upozornil, že další sankce vůči Nizozemsku budou následovat.

Diplomatické vztahy s Tureckem eskalují v Nizozemsku pouhý den před tamními parlamentními volbami. Včera se uskutečnila předvolební debata, ve které proti sobě stanuli dosavadní premiér Mark Rutte z Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) a populista Geert Wilders z ultrapravicové Strany pro svobodu (PVV). Ten současného premiéra obvinil, že je víc státníkem cizinců než vlastních lidí. Rutte oponoval, že skutečná politika se dělá s lidmi a ne s telefonem z gauče. Reagoval tím na to, že Wilders doteď veškeré veřejné debaty bojkotoval. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744