Díra do mozku, jehly v očích nebo kladiva. Unikátní snímky z míst, kde čeští lékaři pomáhají uprchlíkům | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Díra do mozku, jehly v očích nebo kladiva. Unikátní snímky z míst, kde čeští lékaři pomáhají uprchlíkům

Díra do mozku, jehly v očích nebo kladiva. Unikátní snímky z míst, kde čeští lékaři pomáhají uprchlíkům

Ministerstvo vnitra v rámci dvou programů MEDEVAC a Pomoc na místě realizovalo humanitární a rozvojové intervence za téměř půl miliardy korun. Program začal během války v Jugoslávii, dnes jde většina pomoci na podporu uprchlíků v zemích jejich prvního útočiště a na pomoc státům, které velký počet uprchlíků hostí, jako je Jordánsko, Irák, či Ukrajina. Na programu spolupracuje osm českých státních nemocnic. 

„Měl jsem fantastickou příležitost se dostat na sál a dokumentovat zázraky, které lékaři dokáží – operace zastaveného srdce, sedmicentimetrovou díru do mozku při odstraňování nádoru, jehly v očích, kladiva a dláta při ortopedických operacích… Češi můžou být na své lékaře pyšní,“ popisuje vznik fotografií Jiří Pasz, který dva roky programy dokumentoval v šesti zemích. „Další velká příležitost byla mít možnost osobně prozkoumat situaci v zemích okolo Sýrie a vidět život uprchlíků.“

Ministerstvo vnitra v rámci programu MEDEVAC vysílá do krizových míst specializované lékařské týmy z českých nemocnic. Jen za rok 2016 a 2017 provedly tyto týmy více než tisíc pět set operací, pomáhaly léčit zejména syrské uprchlíky v Jordánsku. V rámci programu Pomoc na místě Češi podpořili stavbu stovek nových přístřeší v severním Iráku a Jordánsku nebo pomohli zavést elektřinu do největšího uprchlického tábora na Blízkém východě – do jordánského Zátarí, kde žije 80 tisíc lidí.

Symbolem české pomoci se pro Jiřího stal příběh Fatimy, dospívající slečny, která přežila 24 hodin pod troskami rozbombardovaného rodinného domu. Rodina později uprchla do Jordánska a bydlí právě v Zátarí. „Fatima má těžce popálený krk a obličej. Čeští plastičtí chirurgové jí pomáhají s léčbou, kterou by si rodina nemohla dovolit. Pomoc má ale nejenom léčebný význam, má obrovský sociální přesah. Každý si asi umí představit jak těžké je žít se zjizveným obličejem a jak moc to komplikuje třeba hledání partnera nebo omezuje možnosti získat práci…“

Pomocí podobných příběhů teď výstavou Létající lékaři v Národní technické knihovně v Praze veřejnosti přibližuje proč, kde a jak Česká republika pomáhá.

Podívejte se na fotografie v galerii níže.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.