Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Díra do mozku, jehly v očích nebo kladiva. Unikátní snímky z míst, kde čeští lékaři pomáhají uprchlíkům

Díra do mozku, jehly v očích nebo kladiva. Unikátní snímky z míst, kde čeští lékaři pomáhají uprchlíkům

Ministerstvo vnitra v rámci dvou programů MEDEVAC a Pomoc na místě realizovalo humanitární a rozvojové intervence za téměř půl miliardy korun. Program začal během války v Jugoslávii, dnes jde většina pomoci na podporu uprchlíků v zemích jejich prvního útočiště a na pomoc státům, které velký počet uprchlíků hostí, jako je Jordánsko, Irák, či Ukrajina. Na programu spolupracuje osm českých státních nemocnic. 

„Měl jsem fantastickou příležitost se dostat na sál a dokumentovat zázraky, které lékaři dokáží – operace zastaveného srdce, sedmicentimetrovou díru do mozku při odstraňování nádoru, jehly v očích, kladiva a dláta při ortopedických operacích… Češi můžou být na své lékaře pyšní,“ popisuje vznik fotografií Jiří Pasz, který dva roky programy dokumentoval v šesti zemích. „Další velká příležitost byla mít možnost osobně prozkoumat situaci v zemích okolo Sýrie a vidět život uprchlíků.“

Ministerstvo vnitra v rámci programu MEDEVAC vysílá do krizových míst specializované lékařské týmy z českých nemocnic. Jen za rok 2016 a 2017 provedly tyto týmy více než tisíc pět set operací, pomáhaly léčit zejména syrské uprchlíky v Jordánsku. V rámci programu Pomoc na místě Češi podpořili stavbu stovek nových přístřeší v severním Iráku a Jordánsku nebo pomohli zavést elektřinu do největšího uprchlického tábora na Blízkém východě – do jordánského Zátarí, kde žije 80 tisíc lidí.

Symbolem české pomoci se pro Jiřího stal příběh Fatimy, dospívající slečny, která přežila 24 hodin pod troskami rozbombardovaného rodinného domu. Rodina později uprchla do Jordánska a bydlí právě v Zátarí. „Fatima má těžce popálený krk a obličej. Čeští plastičtí chirurgové jí pomáhají s léčbou, kterou by si rodina nemohla dovolit. Pomoc má ale nejenom léčebný význam, má obrovský sociální přesah. Každý si asi umí představit jak těžké je žít se zjizveným obličejem a jak moc to komplikuje třeba hledání partnera nebo omezuje možnosti získat práci…“

Pomocí podobných příběhů teď výstavou Létající lékaři v Národní technické knihovně v Praze veřejnosti přibližuje proč, kde a jak Česká republika pomáhá.

Podívejte se na fotografie v galerii níže.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1