Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Číny bude létat druhá přímá linka. Spojí Prahu s turisticky oblíbeným Si-anem

Do Číny bude létat druhá přímá linka. Spojí Prahu s turisticky oblíbeným Si-anem

Mezi Prahou a Čínou bude létat druhá přímá linka společnosti China Eastern Airlines. (CHEA) V neděli přistál na Letišti Václava Havla historicky první let z čínského Si-anu. Město, které proslavila slavná terakotová armáda, je podle slov zástupců čínské společnosti turisticky čím dál populárnější.

China Eastern Airlines byla vloni celosvětově sedmá, co se počtu přepravených cestujících týče. Zavedením nového spojení navýšila počet svých letů do Číny na 4 týdně. Zatímco dva spoje budou létat nadále přímo do Šanghaje, nové dva budou mít mezipřistání ve vyhledávaném Si-anu.

 Podle slov ředitele pražské kanceláře CHEA Qiu Jie se k dnešnímu dni na trase mezi Prahou a Šanghají uskutečnilo přes 270 letů. Obsazenost letů činí podle něj v průměru 80 %. „Očekáváme, že i o novou linku bude zájem a bude vyhledávaná,“ věří Jie.

 Let z Prahy do Si-anu trvá 10 hodin, ceny letenek začínají na 11 610 korunách. Na linkách mezi Prahou a Čínou využívá China Eastern Airlines Airbus A330-200, který disponuje business třídou se sedadly se zabudovanými zásuvkami s různými druhy vstupů a USB zástrčkou a prostornou ekonomickou třídou.

 Si-an je jedním z nejstarších měst Číny, v řadě významných období čínských dějin byl hlavním městem a sloužil jako vstupní brána na Hedvábnou stezku. Si-an s počtem obyvatel přes osm milionů dnes představuje významné kulturní, průmyslové a vzdělávací centrum centrální a severozápadní Číny. Nejznámější atrakcí v blízkosti města je terakotová armáda, hrobka prvního čínského císaře Čchin Š’-chuang-tiho zařazená na seznam světového dědictví UNESCO.

 

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1