Články odjinud

Do Ghúty dorazil humanitární konvoj: 13 kamionů s jídlem pro enklávu, kde lidé umírají po stovkách

Do Ghúty dorazil humanitární konvoj: 13 kamionů s jídlem pro enklávu, kde lidé umírají po stovkách

Humanitární konvoj přijel do syrské východní Ghúty a má namířeno do města Dúmá. Podle agentury Reuters to oznámil Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK). Povstalci ovládaná východní Ghúta je od 18. února terčem bombardování vládních vojsk. Boje si od té doby podle řady humanitárních organizací vyžádaly více než 900 obětí na životech.

Konvoj se skládá ze 13 nákladních vozů převážejících potraviny. Jde o humanitární pomoc, kterou se nepodařilo do Ghúty kvůli pokračujícím bojům doručit. První konvoj s pomocí sice na místo dorazil v pondělí, ale kvůli palbě se musel předčasně stáhnout dřív, než stačil všechen materiál vyložit.

Syrská vládní vojska podporovaná Ruskem před více než dvěma týdny zintenzivnila bombardování východní Ghúty a posléze zahájila i pozemní operaci. Cílem je dobýt tento poslední region v okolí Damašku, který mají pod kontrolou odpůrci vlády a radikální skupiny, z nichž část je napojena na teroristickou síť Al-Káida. Enklávu, kde žije na 400 tisíc lidí, syrská armáda obléhá od roku 2013. Drtivá většina těchto obyvatel trpí hladem a potřebuje lékařskou pomoc.

Před více než týdnem vyzvala Rada bezpečnosti OSN ke klidu zbraní; její jednomyslně přijatá rezoluce žádá, aby se příměří v celé Sýrii začalo dodržovat bezodkladně a trvalo nejméně 30 dní. Nakonec je ale částečně dodržováno pouze pětihodinové každodenní příměří ve východní Ghútě, které vyhlásilo Rusko.

Humanitární konvoj měl do Ghúty dorazit už ve čtvrtek, přeprava potravin však byla odložena kvůli pokračujícím bojům.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud