Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Keni utíkají tisíce Etiopanů. Bojí se o život, vojáci u hranic omylem zabili civilisty

Do Keni utíkají tisíce Etiopanů. Bojí se o život, vojáci u hranic omylem zabili civilisty

Kolem 5000 Etiopanů uprchlo do sousední Keni poté, co o víkendu etiopští vojáci při operaci namířené proti separatistům omylem zabili v příhraniční oblasti devět civilistů a 12 dalších ranili. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na keňský Červený kříž.

Etiopští vojáci nasazení ve státu Oromija na jižních hranicích chtěli zasáhnout proti bojovníkům separatistické Oromské osvobozenecké fronty, ale kvůli špatné informaci od rozvědky v sobotu zabili devět civilistů a 12 jich zranili, uvedla místní média.

„Počet etiopských uprchlíků stále narůstá," informoval dnes keňský Červený kříž, který jejich počet odhaduje na 5000 osob. Upřesnil, že jsou to převážně ženy a děti, včetně "těhotných a kojících matek, nemocných, postižených a starých lidí“.

Po sobotním incidentu bylo pět vojáků suspendováno a do oblasti byla vyslána vysoká vojenská delegace, aby věc vyšetřila.

Oromská osvobozenecká fronta je separatistická skupina a etiopská vláda ji označuje za teroristickou. Ve státu Oromija neustále propuká násilí, třebaže byl v únoru v zemi na šest měsíců vyhlášen výjimečný stav. Premiér Hailemariam Desalegn před tím oznámil svou rezignaci, kterou zdůvodnil snahou usnadnit změny po předloňských násilných protestech.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link