Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do ostře sledovaného summitu USA s KLDR zbývají hodiny. Schůzka dopadne velmi dobře, míní Trump

Do ostře sledovaného summitu USA s KLDR zbývají hodiny. Schůzka dopadne velmi dobře, míní Trump

Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-un zatím vidět není, šéf Bílého domu Donald Trump si před očekávaným summitem v Singapuru už podává ruku s místními politiky a hýří optimismem. Úterní schůzka s vůdcem KLDR prý dopadne „velmi dobře“, uvedl americký prezident během dnešního setkání se singapurským premiérem Lee Hsien Loongem. Trump si má s Kim Čong-unem poprvé potřást rukama zítra v 9:00 místního času (3:00 SELČ). Další až dvě hodiny pak budou hovořit mezi čtyřma očima, pouze za přítomnosti tlumočníků. Následně se k nim mají připojit jejich poradci.

„Zítra máme mimořádně zajímavou schůzku a já si myslím, že dopadne velmi dobře,“ prohlásil Trump na dnešním setkání s předsedou singapurské vlády. Lee Hsien Loongovi také poděkoval za pohostinnost a profesionalitu, s jakou Singapur k summitu přistupuje. Při společném obědě dostal Trump, který ve čtvrtek oslaví 72. narozeniny, s předstihem narozeninový dort.

Kim Čong-un se singapurským premiérem jednal již v neděli a dnešní den podle AP nebyl na veřejnosti vidět. Členové severokorejské a americké delegace se ale dnes sešli k dvouhodinovým rozhovorům, aby doladili poslední podrobnosti před summitem. Tématem vůbec první schůzky amerického prezidenta s nejvyšším představitelem KLDR má být především odstranění jaderných zbraní ze Severní Koreje.

Podle zdrojů AP obeznámených s jednáním dnes představitelé USA a KLDR neřešili logistické otázky, ale hovořili o konkrétních cílech, jichž by se měli Trump s Kimem snažit dosáhnout. Úterní summit bude podle agentury AP rozdělen na dvě části, s přestávkou na oběd. Podobně byla rozvržena i dubnová vrcholná schůzka vůdců Severní a Jižní Koreje. S jihokorejským prezidentem Mun Če-inem dnes Trump ještě o otázce denuklearizace KLDR mluvil telefonicky.

Americká vláda opakovaně zdůrazňuje, že od Severní Koreje očekává úplné, nezvratné a ověřitelné jaderné odzbrojení. V případě, že na to Pchjongjang přistoupí, jsou Spojené státy ochotny poskytnout Severní Koreji požadované bezpečnostní záruky a nakonec i uvolnit sankce. Trump ale před odletem do Singapuru připustil, že nadcházející summit bude jen začátkem plánovaného procesu likvidace severokorejských jaderných zbraní, který potrvá delší dobu.

Trump se také před odletem nechal slyšet, že se při jednání s Kimem bude řídit především svým instinktem a že hned během první minuty pozná, zda to Severokorejci myslí s denuklearizací vážně. Na otázku ohledně plánování summitu Trump novinářům řekl: „Myslím si, že se nemusím moc připravovat. Je to otázka přístupu. Je to otázka ochoty řešit problémy.“

Tato prohlášení, stejně jako rychlost, s jakou byl summit svolán, vyvolávají obavy expertů, že Trump bude na jednání podstatně hůř připravený než severokorejský vůdce. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který v poslední době dvakrát navštívil Pchjongjang, ale tyto obavy dnes odmítl. „Trump je na schůzku dobře připravený,“ zdůraznil.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1