Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do třetice všeho zlého: Do chodců o víkendu najel také řidič v Londýně

Do třetice všeho zlého: Do chodců o víkendu najel také řidič v Londýně

Pětadvacetiletý muž zůstává v nemocnici v kritickém stavu poté, co do skupiny lidí dopoledne v jihovýchodním Londýně najel osobní automobil. Stav dalších čtyř zraněných je stabilizovaný. Řidič byl na místě zatčen a převezen do nemocnice se zraněním hlavy. Pozadí incidentu není zatím známo a podle policie nic nenasvědčuje tomu, že by případ měl teroristické pozadí.

Incident se stal krátce před 9:30 SEČ v ulici Bromley Road v londýnské oblasti Bellingham. Auto značky Mercedes-Benz podle BBC u místní myčky naproti řadě obchodů pravděpodobně opustilo vozovku a najelo do živého plotu, pak narazilo do skupiny chodců.

Zranění byli sanitkami převezeni do nemocnic. Londýnská záchranná služba uvedla, že zraněným provizorně ošetřila poranění hlavy, hrudníku a nohou.

Řidiče vozu zadržel na místě policista mimo službu. Policie podle BBC uvedla, že muž je podezřelý z těžkého ublížení na zdraví způsobeného nebezpečnou jízdou a z jízdy pod vlivem alkoholu.

Svědkyně Raee Towolawiová uvedla, že když šla ráno do kostela, zaslechla křik a to, co pak viděla, popsala jako „masakr“. „Dva muži tam leželi na zádech bez známek života. Myslela jsem, že jsou mrtví,“ řekla svědkyně BBC. „Toho auta jsem si všimla, až když jsem se potom vracela. Původně jsem si myslela, že je někdo probodl nebo střelil,“ dodala.

Případy najetí automobilem do lidí se začaly ostře sledovat po teroristických útocích pomocí nákladních automobilů loni v červenci v Nice a v prosinci v Berlíně. V sobotu řidič osobního auta v německém Heidelbergu najel do skupiny lidí na chodníku a tři osoby zranil, třiasedmdesátiletý Němec později zraněním podlehl. Při masopustním průvodu v americkém městě New Orleans najel v sobotu večer patrně opilý řidič s autem do davu lidí, z nichž téměř tři desítky zranil. Policie v obou případech teroristický motiv vyloučila.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744