Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do USA se zakousnou extrémní mrazy. Někde může být až minus 70 stupňů

Do USA se zakousnou extrémní mrazy. Někde může být až minus 70 stupňů

Východ Spojených států celý týden čelí extrémnímu zimnímu počasí, to nejhorší však Američany teprve čeká. O víkendu se musí připravit na velmi tuhé mrazy, které bude doprovázet silný vítr. Pocitová teplota se tak bude pohybovat hluboko pod bodem mrazu. V části New Hampshire by rtuť teploměru mohla podle předpovědi atakovat dokonce pocitových minus 70 stupňů Celsia, píše americký server Business Insider.

Krutá zimní bouře, označována také jako „cyklonová bomba“, působí ve Spojených státech celý týden velké obtíže. Extrémní počasí, které doprovází nízké teploty, sníh, silný vítr i záplavy, vedly na východě Spojených států k přerušení dodávek elektřiny i zrušení stovek letů.

O víkendu má navíc přijít extrémní mráz, který se bude vlivem větru ještě zhoršovat. Lidé tak budou mít pocit, že je teplota mnohem nižší, než je skutečnost.

Nejhorší má být situace na hoře Mount Washington ve státu New Hampshire. Hora, které se přezdívá jako „místo s nejhorším počasím na světě“, je nejvýše položeným bodem severovýchodu Spojených států a pocitová teplota může dosahovat až minus 70 stupňů Celsia.

„Ledový vítr vám vezme dech a zmrazí vaše řady. Nemůžete mrkat,“ popisují reportéři amerického deníku The New York Times pocit při výstupu na Mount Washington ve chvíli, kdy se venkovní teploty dostaly pod 48 stupňů Celsia.

„Rozhodně je zima a je to ten typ chladu, který přichází jednou za několik let a jde až do morku kostí,“ říká podle britského deníku The Guardian Dan Hofmann z amerického meteorologického ústavu v Baltimoru a dodává, že naposledy takové extrémně chladné počasí panovalo v únoru roku 2015.

Sněhová bouře si ve Spojených státech vyžádala už dvě desítky životů, podle meteorologů by ale se začátkem příštího týdny mrazy měly polevit.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1