Do úzkých nás nedostanete, jen se vše zkomplikuje. Putin se vysmál chystaným sankcím USA | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do úzkých nás nedostanete, jen se vše zkomplikuje. Putin se vysmál chystaným sankcím USA

Do úzkých nás nedostanete, jen se vše zkomplikuje. Putin se vysmál chystaným sankcím USA

Pokud americký Kongres schválí zavedení nových, rozsáhlých sankcí proti Rusku, nepřivede to Rusko do úzkých. Taková politika však poškozuje vztahy mezi oběma zeměmi, řekl ruský prezident Vladimir Putin. Zároveň ale podle agentury RIA prohlásil, že je příliš brzy na to, aby se mluvilo o odvetných opatřeních.

"Něco pravděpodobně budeme muset zkorigovat, něco budeme nuceni dodatečně udělat a zaměřit na něco dodatečnou pozornost, ale nepřivede nás to (zpřísnění sankcí) do úzkých nebo k nějakému kolapsu," ujistil Putin v rozhovoru pro státní televizi Rossija-1, která z něj dnes zveřejnila výňatky.

"Bude to ale, samozřejmě, komplikovat rusko-americké vztahy," varoval ruský prezident. "Považuji to za škodlivé. Mluvit teď o nějakých odvetných krocích je ale předčasné, musíme počkat, čím to skončí," dodal.

Američtí senátoři tento týden drtivým poměrem hlasů schválili nové sankce proti Rusku, které mají být trestem za údajné vměšování Moskvy do loňských prezidentských voleb v USA. Nyní je musí potvrdit Sněmovna reprezentantů a podepsat prezident Donald Trump.

Zákon o sankcích proti Rusku legislativně potvrdí dřívější sankce, které byly vyhlášeny pouhým exekutivním příkazem prezidenta. Zároveň ale zavede i sankce nové v oblastech těžby, zpracování kovů a námořní a železniční dopravy. Postiženy mají být i osoby zodpovědné za korupci a za porušování lidských práv. Podle Reuters by tak trest v případě schválení sankcí mohl postihnout například společnosti, které se podílejí na projektu podmořského plynovodu Nord Stream 2, jenž má do Německa přivádět zemní plyn z Ruska.

Obavy z nových ruských sankcí, připravovaných americkým Kongresem bez spolupráce s Evropskou unií, už vyjádřila německá kancléřka Angela Merkelová, protože odvetná opatření by mohla poškodit evropské firmy. Zamýšlená sankční ustanovení vyvolala ostrou kritiku ze strany Rakouska a Německa. Obě země oficiálně vyjádřily stanovisko, že sankční opatření navrhovaná americkými zákonodárci odporují mezinárodnímu právu, ohrožují energetickou bezpečnost Evropy a škodí urovnání situace na Ukrajině. Kromě toho je podle názoru Vídně a Berlína jediným cílem těchto sankcí pokus prodávat na evropském trhu americký zkapalněný zemní plyn poté, co bude zbaven dodávek paliva z Ruska, napsala ruská agentura TASS.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.