Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dobytí Mosulu je na dosah, věří irácká armáda. Obyvatelé jsou ale už měsíce bez jídla a léků

Dobytí Mosulu je na dosah, věří irácká armáda. Obyvatelé jsou ale už měsíce bez jídla a léků

Úplné dobytí Mosulu je zřejmě blízko. Irácká armáda ve snaze osvobodit západní část města od vlády tzv. Islámského státu (IS) nedávno otevřela novou frontu. Nyní se zdá, že by na úspěch nemusela čekat příliš dlouho. Někteří vojáci jsou ale v předpovědíchh opatrní.

Východní část Mosulu dobyli Iráčané letos v lednu. Nyní se snaží město z područí IS, který tu vládne od roku 2014, dostat úplně. Minulý týden k němu začala irácká armáda postupovat ze severozápadu. Ze vzduchu ji přitom podporují americké jednotky.

Podle zjištění CNN to vypadá, že by se město mohlo povést osvobodit v krátké době. Iráčanům se daří postupovat, naopak bojovníci IS se svými útoky často míjejí cíle. Šéf štábu irácké armády Othman Al-Ghanmi prohlásil, že finální krok k porážce radikálů bude trvat jen tři týdny.

Jiní vojáci si ale tak jistí nejsou. „Rozvrhy jsou možné v konvenčním boji. Tohle je však partyzánská válka s dobře vyškoleným nepřítelem, který používá ostřelovače, pasti a výbušná vozidla,“ upozorňuje generál Qassim Nazzal.

Bojuje se v hustě obydlených částech města, což vyvolává obavy z nadměrných ztrát na životech mezi civilisty. Ti také z bombardovaného Mosulu prchají. Jen od vyhlášení čtvrteční ofenzivy utíká podle iráckých úřadů v průměru pět tisíc lidí denně. Od zahájení bojů o západní Mosul už z něj podle OSN uprchlo přes 400 tisíc obyvatel.

„Lidé tu umírají. Za poslední čtyři pět měsíců nebylo nic. Žádné jídlo, žádné léky nic,“ popisuje pro CNN vousatý muž jménem Chalda, který z města prchal se synem v náručí.

Takové obrázky jsou nyní na denním pořádku. Prchají nejen před bitvou, ale také před islamisty. „Zničili vzdělání a kulturu. Nejsou tam žádné školy, žádný způsob, jak si vydělat na živobytí,“ říká další z uprchlíků Abu Husajn.

Najdou se ale i tací, kteří ze zkázy obviňují irácké jednotky. „Vaše bombardování nás zničilo,“ prohlásil jeden z mužů během rozhovoru s vojákem, který se snaží poskytnout pomoc unaveným dětem.

Zvuky bitvy pronásledují uprchlíky na jejich cestě. I proto se snaží z města utéct, jak nejrychleji to jde. Pokud však bude mít pravdu Al-Ghanmi, brzy akce skončí a do Mosulu se budou moci lidé zase pomalu vracet.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744