Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dobývání Rakky odnášejí civilisté. Koalice pod vedením USA už při náletech zabila 38 dětí

Dobývání Rakky odnášejí civilisté. Koalice pod vedením USA už při náletech zabila 38 dětí

Nálety mezinárodní koalice na syrskou Rakku si od začátku června vyžádaly 224 obětí mezi civilisty, sdělila dnes exilová skupina syrských ochránců lidských práv (SOHR). Letadla koalice v čele s USA poskytují podporu arabsko-kurdským jednotkám, které tuto poslední větší baštu Islámského státu (IS) nyní dobývají. Podle britského listu The Guardian arabsko-kurdská koalice očekává, že boje s radikály o Rakku potrvají přes nedávný postup do centra ještě tři měsíce.

Bojovníci koalice pronikli do historického jádra Rakky v pondělí. Koalice vybombardovala dva zhruba 25metrové úseky starobylé zdi, která celkově měří asi 2,5 kilometru. Právě zničení části hradeb umožnilo bojovníkům proniknout do města a zároveň se vyhnout nastraženým náložím a odstřelovačům IS.

Koalice Syrské demokratické síly (SDF) poprvé vstoupila do města 7. června poté, co se jejím bojovníkům podařilo ho prakticky obklíčit.

Ve městě je uvězněno asi 60 tisíc civilistů a jejich situace je stále zoufalejší, napsal The Guardian. Americký dobrovolník bojující po boku kurdských jednotek Paul Hatfield listu řekl, že město zažívá až 50 náletů denně. „Vidíme také mnoho bomb nesených bezpilotními letouny,“ dodal.

Skupina SOHR uvedla, že mezi 224 zabitými civilisty od 6. června je 38 dětí a 28 žen.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1