Dočká se Trump vysněné zdi? Poprvé jednal s novým prezidentem Mexika, ohledně migrace si prý rozumějí | info.cz

Články odjinud

Dočká se Trump vysněné zdi? Poprvé jednal s novým prezidentem Mexika, ohledně migrace si prý rozumějí

Americký prezident Donald Trump a nově zvolený lídr Mexika Manuel López Obrador hovořili o plánu na omezení migrace do USA prostřednictvím podpory zaměstnanosti v Mexiku. Uvedl to López Obrador, jehož zvolení dává podle amerických médií šanci na posun ve vztazích obou zemí zablokovaných právě neshodami kolem migrace či obchodních dohod. Podle Trumpa byla řeč i o zlepšování bezpečnosti amerických hranic či obchodních dohodách.

Levicový mexický prezident na twitteru napsal, že navrhl Trumpovi dohodu, v jejímž rámci by prostřednictvím tvorby nových pracovních míst v Mexiku poklesl počet lidí mířících do USA a zlepšila se bezpečnost na hranicích. O tomto plánu mluvil López Obrador již během předvolební kampaně, kdy zdůrazňoval, že jej uskuteční s Trumpem nebo bez něj.

"Myslím, že náš vztah bude velmi dobrý," řekl novinářům po přibližně půlhodinovém telefonátu Trump, který zdůraznil, že se oba lídři bavili o možnosti zlepšení bezpečnosti na americké hranici s Mexikem. O svůj pohled na možnou podporu zaměstnanosti v Mexiku se americký prezident nezmínil.

Trump dále uvedl, že s Lópezem Obradorem jednal o budoucnosti Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), kterou dlouhodobě kritizuje jako nevýhodnou pro USA, či o možnosti uzavřít s Mexikem separátní obchodní pakt. Zvolený mexický prezident, který se úřadu ujme v prosinci, dnes podrobnosti jednání o vzájemném obchodu nepopsal, o několik hodin dříve však v mexické televizi prohlásil, že NAFTA je pro Mexiko dobrá.

Podle některých komentátorů by si Trump s Lópezem Obradorem mohl rozumět lépe než s dosavadním pravicovým prezidentem Enriquem Peňou Nietem, ač by měl k němu mít ideologicky dále. Oba ale bývají označováni za populisty a nacionalisty a oba se prezentují jako silní vůdci.

INFOGRAFIKA DNE: Trumpova válka s migranty

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud