Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dočká se Trump vysněné zdi? Poprvé jednal s novým prezidentem Mexika, ohledně migrace si prý rozumějí

Dočká se Trump vysněné zdi? Poprvé jednal s novým prezidentem Mexika, ohledně migrace si prý rozumějí

Americký prezident Donald Trump a nově zvolený lídr Mexika Manuel López Obrador hovořili o plánu na omezení migrace do USA prostřednictvím podpory zaměstnanosti v Mexiku. Uvedl to López Obrador, jehož zvolení dává podle amerických médií šanci na posun ve vztazích obou zemí zablokovaných právě neshodami kolem migrace či obchodních dohod. Podle Trumpa byla řeč i o zlepšování bezpečnosti amerických hranic či obchodních dohodách.

Levicový mexický prezident na twitteru napsal, že navrhl Trumpovi dohodu, v jejímž rámci by prostřednictvím tvorby nových pracovních míst v Mexiku poklesl počet lidí mířících do USA a zlepšila se bezpečnost na hranicích. O tomto plánu mluvil López Obrador již během předvolební kampaně, kdy zdůrazňoval, že jej uskuteční s Trumpem nebo bez něj.

"Myslím, že náš vztah bude velmi dobrý," řekl novinářům po přibližně půlhodinovém telefonátu Trump, který zdůraznil, že se oba lídři bavili o možnosti zlepšení bezpečnosti na americké hranici s Mexikem. O svůj pohled na možnou podporu zaměstnanosti v Mexiku se americký prezident nezmínil.

Trump dále uvedl, že s Lópezem Obradorem jednal o budoucnosti Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), kterou dlouhodobě kritizuje jako nevýhodnou pro USA, či o možnosti uzavřít s Mexikem separátní obchodní pakt. Zvolený mexický prezident, který se úřadu ujme v prosinci, dnes podrobnosti jednání o vzájemném obchodu nepopsal, o několik hodin dříve však v mexické televizi prohlásil, že NAFTA je pro Mexiko dobrá.

Podle některých komentátorů by si Trump s Lópezem Obradorem mohl rozumět lépe než s dosavadním pravicovým prezidentem Enriquem Peňou Nietem, ač by měl k němu mít ideologicky dále. Oba ale bývají označováni za populisty a nacionalisty a oba se prezentují jako silní vůdci.

INFOGRAFIKA DNE: Trumpova válka s migranty

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744