Dokud mi budou říkat diktátor, budu je nazývat nacisty, zaútočil Erdogan na evropské politiky | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dokud mi budou říkat diktátor, budu je nazývat nacisty, zaútočil Erdogan na evropské politiky

Dokud mi budou říkat diktátor, budu je nazývat nacisty, zaútočil Erdogan na evropské politiky

Turecko po dubnovém referendu o změnách ústavy přehodnotí své politické vztahy s Evropskou unií a to včetně migrační dohody uzavřené před rokem. V rozhovoru poskytnutém stanici CNN Türk to dnes řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ankara si podle něj ale navzdory neshodám udrží hospodářské vztahy s evropskou osmadvacítkou. Turecko má v poslední době napjaté vztahy s řadou členských zemí EU, naposledy se mezi ně zařadilo Bulharsko.

Ankara přehodnotí vše „od A do Z" ve vztazích s EU, uvedl Erdogan. S procesem začne hned po skončení referenda, v němž budou Turci 16. dubna hlasovat o ústavních změnách, které by měly posílit pravomoci hlavy státu, dodal prezident.

Vztahy Turecka s některými evropskými zeměmi jsou napjaté kvůli snaze tureckých politiků z vládní AKP získat před lidovým hlasováním na svou stranu tamní tureckou menšinu. Nizozemsko a Německo zrušily několik vystoupení tureckých ministrů na svém území, což Erdogan označil za „nacistické metody".

Dnes prezident zopakoval, že kroky evropských zemí odpovídají definici fašismu a nacismu. "Dokud budete Erdoganovi říkat diktátor, budu já vás oslovovat takto," řekl prezident. Odmítl také spekulace některých médií, že má v plánu navštívit ještě před referendem Německo osobně.

Tureckého velvyslance při EU si kvůli prezidentovým výrokům dnes předvolala šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová.

Napětí v současnosti panuje ale i ve vztazích Turecka s Bulharskem, které čekají v neděli předčasné volby. Podle Erdogana Sofia vyvíjí tlak na místní Turky, aby nedávali hlas nové straně DOST. Ta je podle některých pod Erdoganovým vlivem. Bulharský prezident Rumen Radev minulý týden Ankaru obvinil, že se do voleb v jeho zemi vměšuje. „Máme právo žádat práva pro naše krajany a postavit se na jejich stranu," reagoval na výtku dnes turecký prezident.

Přibližně deset procent ze 7,2 milionu bulharských občanů je turecké národnosti. V úterý stovky bulharských nacionalistů několik hodin blokovaly tři hlavní přechody na bulharsko-tureckých hranicích, aby zabránily údajné volební turistice bulharských Turků žijících dlouhodobě v Turecku. Podobný protest chystají i na pátek.

„Bulharsko nedává, ale ani nepřijímá lekce z demokracie, zvlášť ne od zemí, které nerespektují právní stát," uvedl v reakci na dnešní Erdoganovy výroky prezident Radev.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.