Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Donald Trump plní předvolební slib. Spojené státy vyškrtne z pařížské dohody

Donald Trump plní předvolební slib. Spojené státy vyškrtne z pařížské dohody

Donald Trump chce Spojené státy vyškrtnout z pařížské dohody o ochraně klimatu, která navazuje na Kjótský protokol a do roku 2020 plánuje omezit emise oxidu uhličitého. Tento krok by mohl znamenat velký obrat od politiky Obamovy administrativy, která dohodu o ochraně klimatu z roku 2015 ratifikovala. Kdy a za jakých podmínek k tomuto kroku současný prezident jednoho z největších světových producentů oxidu uhličitého přistoupí, zatím není jasné.

Jak přesně bude Donald Trump postupovat, je zatím v mlze. Podle serveru CNN má totiž na výběr ze dvou možností. Trumpův tým, do kterého patří i šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt, zváží, jestli bude nutné účast na dohodě ukončit formálně, nebo jestli se uchýlí k radikálnější a rychlejší variantě. Formální proces by totiž podle agentury Axios mohl trvat až tři roky.

Pařížskou dohodu, která vznikla v rámci úmluvy OSN o změně klimatu, v minulém roce odsouhlasila administrativa bývalého demokratického prezidenta Obamy. Tím byl sice ratifikační proces z hlediska USA dokončen, ale protože o dohodě nehlasoval Senát, je pro Spojené státy právně nezávazná. Republikánský prezident Donald Trump ji tím pádem může libovolně vypovědět.  

Oficiální vyjádření ze strany Bílého domu by mohlo zaznít už tento týden. Americký prezident už v minulosti čelil kritice, že své rozhodnutí ohledně klimatické dohody zbytečně odkládá.

Ostrá vyjádření na účet pařížské dohody z úst Trumpa zazněla už v rámci jeho prezidentské kampaně. Budoucí prezident se tehdy dokonce zavázal, že dohodu, která je podle jeho slov pro USA nevýhodná, vypoví, jakmile vstoupí do úřadu. 

Konečné rozhodnutí kolem klimatické dohody mělo padnout už na začátku května, Bílý dům se ale rozhodl vyčkat a definitivně se rozhodnout až po summitu G7 na Sicílii. 

Pařížská dohoda
Pařížská dohoda o globálním snižování emisí a skleníkových plynů vznikla v rámci úmluvy OSN o změně klimatu v roce 2015. Listinu, která má od roku 2020 nahradit Kjótský protokol už ratifikovalo 174 států. A to včetně tří zemí, které těchto emisí produkují nejvíce, tedy Číny, Indie a Spojených států.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1