Články odjinud

Drsná realita továren, kde se vyrábí Nike i Puma: 37 stupňů, téměř žádné jídlo, hromadné kolapsy žen

Drsná realita továren, kde se vyrábí Nike i Puma:   37 stupňů, téměř žádné jídlo, hromadné kolapsy žen

Neuvěřitelné vedro a znečištěný vzduch se jistě nedají považovat za ideální pracovní podmínky. Ženy v Kambodži to ale zažívají každý den. Zaměstnanci továren na sportovní oblečení údajně trpí při nesnesitelných vedrech, která na pracovišti dosahují až 37 stupňů Celsia. Místní legislativa přitom nijak neupravuje, jaká je maximální povolená teplota v zaměstnání.

Za poslední rok skončilo v péči lékařů přes 500 zaměstnanců. Nejčastěji údajně kolabují z vedra. V drtivé většině to jsou ženy, které pracují v továrnách, které vyrábí zboží značky Nike, Puma, Asics, Timberland, Vans a dalších. Největší krizi zažili zaměstnanci loni v listopadu. Během tří dnů tam zkolabovalo 360 lidí.

Ženy, které kolabují, mají něco společného. Pracují většinou 10 hodin denně, šest dní v týdnu, v extrémních teplotách a hladové. V halách bývá prý až 37 stupňů Celsia. Sousední Vietnam má alespoň směrnici, dle které teploty v zaměstnání nesmí překročit 32 stupňů. V Kambodži něco takového ale chybí. Zákon tam nestanovuje žádný limit, po jehož překročení by práce už byla nesnesitelná. Pouze pokud se teplota dostane „do vysokých hodnot“, které mohou zaměstnancům komplikovat práci, musí zaměstnavatelé instalovat větráky nebo klimatizaci.

Důvodem častých kolapsů jsou dle zdejších odborů také nevhodné pracovní úvazky. Zaměstnanci pracují většinou na dobu určitou, a proto jedou doslova do roztrhání, jinak totiž prý hrozí, že jim firma smlouvy neprodlouží. Proto denně pracují přesčas a kvůli nevhodným podmínkám se většinou nikdo nechce proti špatným podmínkám ozvat nahlas.

Zaměstnanci dostávají mzdu mezi 150 až 190 librami, což je v přepočtu až 5 677 korun. Životní minimum v zemi přitom dosahuje v přepočtu na hodnotu asi 8 963 korun. Mnohem víc přitom prý továrny stojí prostoje, které během výroby vznikají kvůli úbytku zaměstnanců, kteří končí v mdlobách. Některé prý už musely podle Asociace oděvního průmyslu v Kambodže několikrát kvůli hromadným kolapsům dočasně zavřít.

Počty těch, kteří v zaměstnání omdlévají, ale prý meziročně klesají. V roce 2015 zkolabovalo v zaměstnání 1 800 dělníků. Loni to podle zdejšího ministerstva práce už bylo o 640 lidí méně, také prý díky vzdělávacím programům o správném a dostatečném stravování. Čísla jsou ale stále alarmující. Podle sociologa Roberta Bartholomewa přitom ale za špatný zdravotní stav zaměstnanců nemůže pravděpodobně jen špatné pracovní prostředí.

„Důvody kolapsů nejsou fyzické, jako spíš psychické. Poskytovat zaměstnancům kvalitní výživu je důležité, ale je potřeba se zaměřit také na změnu v oblasti přesčasů, stresujících podmínek a nízkých mezd,“ tvrdí pro The Guardian Bartholomew. Nevhodné podmínky podle něj dlouhodobě ovlivňují i psychiku zaměstnanců, kteří potom snáze kolabují.

Minimálně firma Puma se prý nyní snaží pracovní podmínky zlepšovat. Podle Guardianu nabízí zaměstnancům energetické tyčinky a pravidelné lékařské kontroly. Ti, co v továrně už pracují více než dva roky, navíc prý dostávají smlouvy na delší dobu. Značka Asics navíc přislíbila instalaci vylepšeného ventilačního systému a školení bezpečnosti zaměstnanců.

 

Články odjinud