Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drsná realita továren, kde se vyrábí Nike i Puma: 37 stupňů, téměř žádné jídlo, hromadné kolapsy žen

Drsná realita továren, kde se vyrábí Nike i Puma:   37 stupňů, téměř žádné jídlo, hromadné kolapsy žen

Neuvěřitelné vedro a znečištěný vzduch se jistě nedají považovat za ideální pracovní podmínky. Ženy v Kambodži to ale zažívají každý den. Zaměstnanci továren na sportovní oblečení údajně trpí při nesnesitelných vedrech, která na pracovišti dosahují až 37 stupňů Celsia. Místní legislativa přitom nijak neupravuje, jaká je maximální povolená teplota v zaměstnání.

Za poslední rok skončilo v péči lékařů přes 500 zaměstnanců. Nejčastěji údajně kolabují z vedra. V drtivé většině to jsou ženy, které pracují v továrnách, které vyrábí zboží značky Nike, Puma, Asics, Timberland, Vans a dalších. Největší krizi zažili zaměstnanci loni v listopadu. Během tří dnů tam zkolabovalo 360 lidí.

Ženy, které kolabují, mají něco společného. Pracují většinou 10 hodin denně, šest dní v týdnu, v extrémních teplotách a hladové. V halách bývá prý až 37 stupňů Celsia. Sousední Vietnam má alespoň směrnici, dle které teploty v zaměstnání nesmí překročit 32 stupňů. V Kambodži něco takového ale chybí. Zákon tam nestanovuje žádný limit, po jehož překročení by práce už byla nesnesitelná. Pouze pokud se teplota dostane „do vysokých hodnot“, které mohou zaměstnancům komplikovat práci, musí zaměstnavatelé instalovat větráky nebo klimatizaci.

Důvodem častých kolapsů jsou dle zdejších odborů také nevhodné pracovní úvazky. Zaměstnanci pracují většinou na dobu určitou, a proto jedou doslova do roztrhání, jinak totiž prý hrozí, že jim firma smlouvy neprodlouží. Proto denně pracují přesčas a kvůli nevhodným podmínkám se většinou nikdo nechce proti špatným podmínkám ozvat nahlas.

Zaměstnanci dostávají mzdu mezi 150 až 190 librami, což je v přepočtu až 5 677 korun. Životní minimum v zemi přitom dosahuje v přepočtu na hodnotu asi 8 963 korun. Mnohem víc přitom prý továrny stojí prostoje, které během výroby vznikají kvůli úbytku zaměstnanců, kteří končí v mdlobách. Některé prý už musely podle Asociace oděvního průmyslu v Kambodže několikrát kvůli hromadným kolapsům dočasně zavřít.

Počty těch, kteří v zaměstnání omdlévají, ale prý meziročně klesají. V roce 2015 zkolabovalo v zaměstnání 1 800 dělníků. Loni to podle zdejšího ministerstva práce už bylo o 640 lidí méně, také prý díky vzdělávacím programům o správném a dostatečném stravování. Čísla jsou ale stále alarmující. Podle sociologa Roberta Bartholomewa přitom ale za špatný zdravotní stav zaměstnanců nemůže pravděpodobně jen špatné pracovní prostředí.

„Důvody kolapsů nejsou fyzické, jako spíš psychické. Poskytovat zaměstnancům kvalitní výživu je důležité, ale je potřeba se zaměřit také na změnu v oblasti přesčasů, stresujících podmínek a nízkých mezd,“ tvrdí pro The Guardian Bartholomew. Nevhodné podmínky podle něj dlouhodobě ovlivňují i psychiku zaměstnanců, kteří potom snáze kolabují.

Minimálně firma Puma se prý nyní snaží pracovní podmínky zlepšovat. Podle Guardianu nabízí zaměstnancům energetické tyčinky a pravidelné lékařské kontroly. Ti, co v továrně už pracují více než dva roky, navíc prý dostávají smlouvy na delší dobu. Značka Asics navíc přislíbila instalaci vylepšeného ventilačního systému a školení bezpečnosti zaměstnanců.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1