Drsný spor o Sýrii: Podle Ruska se chemický útok nestal. Živíte Asadovo vraždění, kontrují USA | info.cz

Články odjinud

Drsný spor o Sýrii: Podle Ruska se chemický útok nestal. Živíte Asadovo vraždění, kontrují USA

Rusko v Radě bezpečnosti OSN vzneslo ostrou ktitiku namířenou proti USA a jejich západním spojencům. Rada se sešla v reakci na údajný víkendový chemický útok v syrské Dúmě. Zástupce Moskvy uvedl, že ruští experti na místě nenašli žádné stopy ani svědky chemického útoku. Obvinil Západ z účelové manipulace a obviňování Bašára Asada a jeho spojenců. Americká velvyslankyně oponovala tím, že Rusko jen cynicky podporuje Asadovu vládu a její zločiny proti civilnímu obyvatelstvu. Chemické zbraně podle ní byly použité už v desítkách případů. Podle záchranářů při posledním incidentu zemřelo přes 60 lidí a kolem tisícovky má zdravotní potíže, údaje ovšem není možné nezávisle ověřit.

Americká velvyslankyně při Radě bezpečnosti OSN Nikki Haleyová obvinila Rusko, že podporuje syrského prezidenta Bašára Asada v krvavé kampani proti vlastnímu obyvatelstvu a účelově se ji nesnaží zastavit. „Rusko mohlo zabránit krveprolití, kdyby chtělo. Místo toho podporuje Asadův režim,“ řekla mimo jiné. Moskva podle ní spolu s Íránem programově hájí syrského prezidenta a kryjí jeho kroky na mezinárodní půdě. 

„Rada bezpečnosti OSN opakovaně nedokázala reagovat, protože Rusko tomu při každém pokusu brání,“ řekla Haleyová s odkazem na početná veta předchozích rezolucí. „Rusko má na rukou krev a nemůžou jím otřást obrázky mrtvých dětí,“ zmínila velvyslankyně v narážce na drastické snímky obětí údajných chemických útoků, kterými argumentovala při jednom ze svých minulých vystoupení v Radě bezpečnosti. Tentokrát jsou podle ní podobné důkazy zbytečné, protože na podporovatele Asadovy vlády nemají efekt.

Haleyová konstatovala, že v Sýrii byly použité chemické zbraně, ale není možné možné na místě ověřit skutečné důsledky útoku, protože Asadovy jednotky Dúmu odřízly. Prohlásila také, že USA na útok odpoví bez ohledu na to, co udělá Rada bezpečnosti. Zástupce Ruska varoval, že případný útok Američanů na Sýrii by měl „vážné následky“.

Rusko: V Dúmě se chemický útok nestal

Ruský zástupce v Radě bezpečnosti Vasilij Nebenzia před vystoupením Haleyové mířil ostrou kritiku na západní státy v čele s USA. Vyčítal jim absenci strategie a to, že svým konáním v regionu podle Moskvy jen šíří chaos. Ohradil se proti nepodloženému a unáhlenému svalování viny na prezidenta Bašára Asada, potažmo na jeho spojence Rusko a Írán. USA a Velká Británie podle něj rozdmychávají protiruské nálady.

Ruský velvyslanec při OSN řekl, že do Dúmy byly vysláni ruští experti, kteří odebrali vzorky půdy a vyslechli svědky na místě. Ti podle něj nenašli žádné stopy po chemikáliích a zprávy o chemickém útoku nepotvrdili stejně jako personál nemocnic, který podle ambasadora uvedl, že neošetřoval žádné oběti chemického útoku. Ten se podle něj v Dúmě jednoduše nestal.

Zástupce Ruska opět zpochybňoval konání záchranářů z organizace Bílé přilby, která působí na povstaleckých územích a šíří do světa informace o útocích, jako jsou v aktuálním případě brutální fotografie a videa možných obětí chemického útoku.

Nebenzia bez bližších podrobností uvedl, že američtí vojenští kontraktoři v minulosti školili rebely, jak provést chemický útok, který by posloužil jako záminka k útoku na Sýrii. Odvolával se při tom na události, které následovaly po loňském chemickém útoku, kdy Donald Trump nařídil v reakci ostřelovat syrskou leteckou základnu ze Středozemního moře. Tento útok podle něj byl dopředu připravený.

Nehledě na toto tvrzení je Moskva podle jeho slov ochotná pracovat na vyšetření toho, co se v Dúmě o víkendu odehrálo.

Trump bude reagovat

Americký prezident Donald Trump odpoledne ohlásil, že situaci v Sýrii analyzuje ve spolupráci s vojenskými poradci a do 48 hodin oznámí zásadní rozhodnutí ohledně dalšího postupu. Spekuluje se o odvetném vojenském úderu zacíleném na armádní objekty, jako tomu bylo po loňském chemickém útoku.

Organizace pro zákaz chemických zbraní okolnosti víkendového incidentu vyšetřuje.

Město Dúmá se nachází v oblasti východní Ghúta u Damašku. Z východní Ghúty se v minulých dnech evakuovala většina povstaleckých skupin, v Dúmě ale zůstávají povstalci ze skupiny Džajš al-Islám. Syrská státní média dnes uvedla, že z města od neděle odešly desítky civilistů, které Džajš al-Islám držel v zajetí od roku 2013. Podle dnešního sdělení ruské armády město v uplynulých dnech rovněž opustilo 3000 lidí, včetně rebelů a jejich příbuzných. Nejmenovaný zdroj přítomný u sepisování dohody podle Reuters uvedl, že v nadcházejících dnech má Dúmu opustit 50.000 lidí, včetně povstalců a jejich rodin, výměnou za to, že Džajš Al-Islám propustí 200 osob, které drží v zajetí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud