Články odjinud

Duchovní Sadr vyzval Iráčany ke sjednocení místo nových voleb

Duchovní Sadr vyzval Iráčany ke sjednocení místo nových voleb

Irácký šíitský duchovní Muktada Sadr, jehož blok vyhrál květnové parlamentní volby doprovázené podle vlády nesrovnalostmi, dnes vyzval Iráčany, aby se sjednotili, nepálili sklady s hlasovacími lístky a nevyhlašovali nové volby. Informovala o tom agentura Reuters. V neděli vzplál v Bagdádu největší sklad v zemi s hlasovacími lístky, které měly být přepočítány kvůli nesrovnalostem. Premiér Hajdar Abádí vyjádřil přesvědčení, že šlo o útok žhářů.

„Přestaňte se prát o křesla, posty, hlasy, vliv, moc a vedení,“ napsal Sadr v článku publikovaném jeho kanceláří den po požáru skladu s hlasovacími lístky.

Volby se v Iráku konaly v květnu a podle zveřejněných výsledků zvítězil blok kolem duchovního Muktady Sadra. Poprvé byl použit elektronický volební systém, který voliče identifikuje podle biometrických znaků a který měl umožnit rychlejší a přesnější sečtení hlasů. Z mnoha volebních okrsků ale přišly stížnosti na podvody a nefunkční volební zařízení. Parlament minulou středu schválil zákon, který nařizuje ruční přepočtení hlasů. Podle Reuters by zpochybnění výsledků poškodilo hlavně Sadra, který je dlouhodobý kritik USA a také vlivu Íránu na Irák. Někteří ze Sadrových spolupracovníků události kolem volebních výsledků označili za pokus sabotovat Sadrovo vítězství.

V neděli vzplál sklad, který byl největším úložištěm volebních lístků v zemi - byly v něm volební urny z východního Bagdádu, jenž je největším volebním okrskem. Irácký premiér Abádí řekl, že požár založil někdo, kdo chce ohrozit demokracii v Iráku. Stejného názoru je také předseda parlamentu Salím Džabúrí, který vyzval k opakování voleb.

Skupina kolem Sadra sice vyhrála irácké parlamentní volby, jež se konaly 12. května, ale musí sestavit koalici, což by mohlo trvat několik měsíců. Sadr sám nekandidoval, premiérem se tedy stát nemůže; ocitl se ale v pozici, kdy si nejspíš bude moci vybrat, kdo do premiérského křesla usedne.