Duchovní Sadr vyzval Iráčany ke sjednocení místo nových voleb | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Duchovní Sadr vyzval Iráčany ke sjednocení místo nových voleb

Duchovní Sadr vyzval Iráčany ke sjednocení místo nových voleb

Irácký šíitský duchovní Muktada Sadr, jehož blok vyhrál květnové parlamentní volby doprovázené podle vlády nesrovnalostmi, dnes vyzval Iráčany, aby se sjednotili, nepálili sklady s hlasovacími lístky a nevyhlašovali nové volby. Informovala o tom agentura Reuters. V neděli vzplál v Bagdádu největší sklad v zemi s hlasovacími lístky, které měly být přepočítány kvůli nesrovnalostem. Premiér Hajdar Abádí vyjádřil přesvědčení, že šlo o útok žhářů.

„Přestaňte se prát o křesla, posty, hlasy, vliv, moc a vedení,“ napsal Sadr v článku publikovaném jeho kanceláří den po požáru skladu s hlasovacími lístky.

Volby se v Iráku konaly v květnu a podle zveřejněných výsledků zvítězil blok kolem duchovního Muktady Sadra. Poprvé byl použit elektronický volební systém, který voliče identifikuje podle biometrických znaků a který měl umožnit rychlejší a přesnější sečtení hlasů. Z mnoha volebních okrsků ale přišly stížnosti na podvody a nefunkční volební zařízení. Parlament minulou středu schválil zákon, který nařizuje ruční přepočtení hlasů. Podle Reuters by zpochybnění výsledků poškodilo hlavně Sadra, který je dlouhodobý kritik USA a také vlivu Íránu na Irák. Někteří ze Sadrových spolupracovníků události kolem volebních výsledků označili za pokus sabotovat Sadrovo vítězství.

V neděli vzplál sklad, který byl největším úložištěm volebních lístků v zemi - byly v něm volební urny z východního Bagdádu, jenž je největším volebním okrskem. Irácký premiér Abádí řekl, že požár založil někdo, kdo chce ohrozit demokracii v Iráku. Stejného názoru je také předseda parlamentu Salím Džabúrí, který vyzval k opakování voleb.

Skupina kolem Sadra sice vyhrála irácké parlamentní volby, jež se konaly 12. května, ale musí sestavit koalici, což by mohlo trvat několik měsíců. Sadr sám nekandidoval, premiérem se tedy stát nemůže; ocitl se ale v pozici, kdy si nejspíš bude moci vybrat, kdo do premiérského křesla usedne.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.