Články odjinud

Dusno na Slovensku kvůli vraždě. Jestli Kaliňák do týdne neodstoupí, rezignuje ministryně spravedlnosti

Dusno na Slovensku kvůli vraždě. Jestli Kaliňák do týdne neodstoupí, rezignuje ministryně spravedlnosti

Menší slovenská vládní strana Most-Híd žádá po vraždě novináře Jána Kuciaka rezignaci ministra vnitra Roberta Kaliňáka a doplnění vyšetřovacího týmu o experty ze zahraničí. Řekl to předseda formace Most-Híd Béla Bugár. Odchod Kaliňáka, který je zároveň místopředsedou nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, požaduje také opozice. Bugár ale neuvedl, zda rezignace Kaliňáka je podmínkou pro setrvání jeho strany v koalici.

"Nadále přetrvává názor, že ministr vnitra by měl odstoupit. Uvědomujeme si i to, že k uklidnění situace a celospolečenského napětí v první řadě musí jednat strana Směr-sociální demokracie. Nemyslím si, že by bylo potřebné obětovat i vládu," řekl Bugár. Dodal, že další postoj jeho strany bude záviset na rozhodnutí Směru-SD.

Podle Bugára přitom nelze vyloučit, že v případě setrvání Kaliňáka v ministerské funkci by poslanecký klub jeho strany mohl opustit jeden ze zákonodárců.

Portál Aktuality.sk napsal, že pokud Kaliňák během týdne neodstoupí, je na protest připravena rezignovat ministryně spravedlnosti za Most-Híd Lucia Žitňanská.

Slovenská opozice se v minulosti neúspěšně pokoušela ve sněmovně odvolat Kaliňáka z postu ministra v souvislosti s jeho obchodními aktivitami s podnikatelem Ladislavem Bašternákem, který byl mezitím obviněn z daňových deliktů. Fico, který si od Bašternáka pronajímá luxusní byt v prestižní bratislavské čtvrti, tehdy označil Kaliňáka za nejlepšího ministra vnitra v historii Slovenska. Kaliňák zmiňovaný post zastává nepřetržitě od roku 2012, ministrem vnitra byl i v první Ficově vládě v letech 2006 až 2010.

Kvůli vraždě novináře ve středu ohlásil svou demisi ministr kultury a bývalý místopředseda Směru-SD Marek Maďarič.

Most-Híd se rovněž vyslovil pro rozšíření vyšetřovacího týmu, který se zabývá případem vraždy novináře a jeho přítelkyně. "Právě proto, aby vyšetřování bylo důvěryhodné a nezávislé, je potřebné rozšířit vyšetřovací tým a zapojit do něj mezinárodní vyšetřovatele z různých zemí," řekl Bugár.

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar dříve během dne řekl, že slovenská policie spolupracuje se čtyřmi experty z Europolu, podle Kaliňáka se do vyšetřování případu zapojily česká i italská policie a pomoc potvrdily kromě Europolu i americká FBI a britský Scotland Yard.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud