Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dusno na Slovensku kvůli vraždě. Jestli Kaliňák do týdne neodstoupí, rezignuje ministryně spravedlnosti

Dusno na Slovensku kvůli vraždě. Jestli Kaliňák do týdne neodstoupí, rezignuje ministryně spravedlnosti

Menší slovenská vládní strana Most-Híd žádá po vraždě novináře Jána Kuciaka rezignaci ministra vnitra Roberta Kaliňáka a doplnění vyšetřovacího týmu o experty ze zahraničí. Řekl to předseda formace Most-Híd Béla Bugár. Odchod Kaliňáka, který je zároveň místopředsedou nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, požaduje také opozice. Bugár ale neuvedl, zda rezignace Kaliňáka je podmínkou pro setrvání jeho strany v koalici.

"Nadále přetrvává názor, že ministr vnitra by měl odstoupit. Uvědomujeme si i to, že k uklidnění situace a celospolečenského napětí v první řadě musí jednat strana Směr-sociální demokracie. Nemyslím si, že by bylo potřebné obětovat i vládu," řekl Bugár. Dodal, že další postoj jeho strany bude záviset na rozhodnutí Směru-SD.

Podle Bugára přitom nelze vyloučit, že v případě setrvání Kaliňáka v ministerské funkci by poslanecký klub jeho strany mohl opustit jeden ze zákonodárců.

Portál Aktuality.sk napsal, že pokud Kaliňák během týdne neodstoupí, je na protest připravena rezignovat ministryně spravedlnosti za Most-Híd Lucia Žitňanská.

Slovenská opozice se v minulosti neúspěšně pokoušela ve sněmovně odvolat Kaliňáka z postu ministra v souvislosti s jeho obchodními aktivitami s podnikatelem Ladislavem Bašternákem, který byl mezitím obviněn z daňových deliktů. Fico, který si od Bašternáka pronajímá luxusní byt v prestižní bratislavské čtvrti, tehdy označil Kaliňáka za nejlepšího ministra vnitra v historii Slovenska. Kaliňák zmiňovaný post zastává nepřetržitě od roku 2012, ministrem vnitra byl i v první Ficově vládě v letech 2006 až 2010.

Kvůli vraždě novináře ve středu ohlásil svou demisi ministr kultury a bývalý místopředseda Směru-SD Marek Maďarič.

Most-Híd se rovněž vyslovil pro rozšíření vyšetřovacího týmu, který se zabývá případem vraždy novináře a jeho přítelkyně. "Právě proto, aby vyšetřování bylo důvěryhodné a nezávislé, je potřebné rozšířit vyšetřovací tým a zapojit do něj mezinárodní vyšetřovatele z různých zemí," řekl Bugár.

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar dříve během dne řekl, že slovenská policie spolupracuje se čtyřmi experty z Europolu, podle Kaliňáka se do vyšetřování případu zapojily česká i italská policie a pomoc potvrdily kromě Europolu i americká FBI a britský Scotland Yard.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1