Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dva měsíce od voleb. Co teď dělá Hillary Clintonová?

Dva měsíce od voleb. Co teď dělá Hillary Clintonová?

Ačkoliv jí průzkumy veřejného mínění předpovídaly vítězství, prohrála. A od té doby se na veřejnosti takřka neobjevuje. Co vlastně Hillary Clintonová dělá? A už je jasné, kam budou směřovat její další kariérní kroky? 

Během předvolební kampaně jí bylo všude plno, po volbách ale jako by se po ní slehla zem. Možná i proto se hitem na sociálních sítích stala fotografie, kterou si na svém profilu vystavila Margot Gersterová. Mladá americká matka je na ní zachycena s Hillary Clintonovou několik dní po volbách poblíž místa, kde poražená prezidentská kandidátka žije se svým mužem.

 

Pokud nepočítáme uznání porážky, promluvila Clintonová na veřejnosti až týden od prohraných prezidentských voleb. V projevu na charitativním večírku přiznala, že jí prohra zdrtila. „Chtěla jsem se schoulit do klubíčka, vzít si dobrou knížku a už nikdy nevyjít z domu,“ odhalila neúspěšná uchazečka o prezidentský post.

Projev Hillary Clintonové týden po volbách

K přesvědčení, že se na ní vypětí z předvolební kampaně a následné prohry opravdu podepsalo, vedla mnohé také skutečnost, že se Clintonová objevila na veřejné akci bez make-upu. Zdá se však, že takřka sedmdesátiletá politička si neláme hlavu s tím, že ji zachytí fotoaparáty nenalíčenou, protože bez make-upu vychází i nadále běžně z domu, o čemž svědčí fotografie na sociálních sítích, které jí zachycují třeba při nakupování v obchodě.

Momentky z běžného života byly v povolebním období takřka jediné zprávy o Hillary Clintonové. Vypadalo to, že Clintonová žádné další politické ambice nemá a bude se spíše věnovat péči o rodinu a charitě. Dva měsíce po volbách se však objevily spekulace o tom, že by mohla kandidovat na post starostky New Yorku.

Její blízká přítelkyně a šéfka think-tanku Center for American Progress Jill Tandenová takovou možnost ale vylučuje. „Nečekám, že bude usilovat o tuhle nebo nějakou jinou volenou funkci,“ uvedla v rozhovoru pro CNN. Podle ní se Clintová bude spíše angažovat v charitě. „Myslím, že nyní spíše přemýšlí o tom, jak pomoci dětem a rodinám tak jak to dělala celý svůj dosavadní život,“ zdůraznila Tandenová.  

Jiný její dlouholetý přítel Alan Patricof nicméně před časem naznačil, že Clintonová zvažuje, že do souboje o post starostky New Yorku půjde. „Je to logická odpověď na otázku: ‚Co teď bude Hillary dělat?‘,“ uvedl Patricof pro New York Times.

Clintonová prý také dle Patricofa zvažuje, že se stane předsedkyní některé organizace věnující se ženám či dětem, přijme post děkanky na univerzitě nebo se vydá do zahraničních vod. Sama Clintonová se ke svému dalšímu kariérnímu směřování prozatím nevyjádřila.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1