Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dvojí život rodiny, kde bylo týráno 13 dětí. Na fotkách se usmívají, doma měly peklo

Dvojí život rodiny, kde bylo týráno 13 dětí. Na fotkách se usmívají, doma měly peklo

Spojenými státy otřásá případ brutálního týrání 13 sourozenců, které ve zbídačeném stavu přežívali v malém městě na jihu Kalifornie. Otřesné zacházení mají na svědomí jejich rodiče, kteří jim nedávali najíst a děti také poutali řetězy k postelím. Zatímco za zdmi domu děti zažívaly peklo, na sociálních sítích rodina vypadala téměř ideálně. Na fotkách z oslav nebo při návštěvě Disneylandu se všechny děti usmívají. 

Podivným znamením, že v rodině není něco v pořádku, jsou však záběry ze společných výletů a akcí strávených mimo domov. Pokaždé, když rodiče vypravili své potomky ven, byly všechny děti navlečené do stejného oblečení a často měly i stejné účesy.

Na jedné z fotek má celá rodina například modré džíny a červené tričko s bílo-černým nápisem, kterým rodiče všech třináct dětí očíslovali podle jejich stáří od jedničky po třináctku. Na další jsou zas dívky oblečené ve stejných fialových šatech, zatímco chlapci v černém obleku a bílé košili s fialovou kravatou. „Když šli ven, všichni se oblékli stejně,“ řekla pro americkou televizi CNN babička týraných dětí Betty Turpinová, podle které měl mít stejnokroj „ochranné důvody“.

Když se podle ní rodina vydala mimo domov, děti se seřadily podle věku do řady, kterou z každé strany uzavíral jeden z rodičů. „Bylo tak jednodušší s dětmi držet krok,“ říká jejich babička s tím, že se rodiče snažili své děti chránit. To, co spatřili policisté v jejich domě asi 110 kilometrů od Los Angels, tomu ale vůbec nenasvědčuje.

Otřesný případ vyšel najevo poté, co se sedmnáctiletá dcera dostala z domu ven a zavolala policii, které řekla, že je spolu s bratry a sestrami držena v zajetí. Když policisté vešli dovnitř, zůstali v šoku. V domě nalezli dalších 12 sourozenců ve věku od dvou do 29 let, kteří byli špinaví a podvyživení – přestože bylo sedm z nich už v dospělém věku, kvůli svému zbídačenému stavu na to vůbec nevypadali a někteří byli dokonce připoutáni řetězem k posteli.

Jejich rodiče – sedmapadesátiletého Davida Turpina a jeho o osm let mladší manželku Louise Annu – policie okamžitě odvezla do vazby s možností kauce devět milionů dolarů (téměř 188 milionů korun). Hrozí jim obvinění z týrání a ohrožování dítěte, před soudem by měli stanout ve čtvrtek.

Stejně jako policisté zůstali v šoku i mnozí sousedé, kteří často ani nevěděli, že pár měl nějaké děti.  „Neměl jsem ani ponětí, co se tam děje,“ řekl Andrew Santillan, který žije poblíž. Někteří sousedé sice zaregistrovali, že v domě žije velká rodina, děti ale viděli jen zřídka – ve stejnou dobu šly starší děti pracovat na zahradu a pak se zase hromadně vrátily dovnitř.

Že byl pobyt dětí venku velmi omezený, dokazují i slova dalšího ze sousedů, podle kterého byly tak „bledé, jako by ani neviděly slunce“. Do školy nechodily – podle údajů kalifornského ministerstva školství byla na adrese domu Turpinových registrována soukromá škola, jejímž ředitelem byl právě otec dětí.

Jejich babička přesto tvrdí, že její syn s manželkou nedělali nic špatného. „Je to velice slušná rodina,“ řekla pro CNN Betty Turpinová. Ničeho podezřelého si nevšiml ani advokát Ivan Tarhan, který se zabýval oddlužením rodičů poté, co v roce 2011 zažádali o bankrot. Podle něj mluvili David a Louise s dětmi „velmi láskyplně“ a dokonce mu ukazovali i fotky z Disneylandu. 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1