Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Egypt jako vzor. Zastavil lodě pašeráků a vyhlíží odměnu od EU, na lidská práva se zapomnělo

Egypt jako vzor. Zastavil lodě pašeráků a vyhlíží odměnu od EU, na lidská práva se zapomnělo

Egyptu se podařilo zastavit odjezdy lodí s migranty mířícími do Evropy. Může se stát vzorem pro další africké státy – takto ve čtvrtek na neformálním summitu osmadvacítky v Salcburku chválil zemi rakouský kancléř Sebastian Kurz. Evropská unie Káhiře na oplátku nabídne ekonomické výhody. Jedná se ale o gesto, které má i odvrácenou stranu. Jak připomínají aktivisté, egyptský režim porušuje lidská práva svých občanů i běženců a chová se k nim velmi tvrdě.

Egyptu se podařilo omezit odjezdy běženců do té míry, že se podle posledních údajů Mezinárodní organizace pro migraci přes moře do Itálie a Řecka letos dostaly pouhé desítky lidí. Přitom v Egyptě je přes 217 tisíc registrovaných uprchlíků, z toho přes 90 tisíc Syřanů. Mnozí další jsou v zemi nelegálně.

Egyptské úřady zabraňují běžencům v odjezdu, podnikají razie proti pašerákům a někdy při tom uprchlíky třeba i okrádají. Navíc v zemi může být téměř kdokoliv zadržen – armáda vybudovala rozsáhlý systém vězení, kde drží lidi bez obvinění – a podle organizace Amnesty International jsou v Egyptě celkově porušována lidská práva.

Podobá se to situaci v Libyi za vlády plukovníka Muammara Kaddáffího, zejména v letech 2006–2011, uvádí opoziční egyptský internetový server Mada Masr. Popisuje, jak tehdy Libye zadržovala tisíce uprchlíků a jak zároveň dostávala podporu z Evropské unie. Kaddáffí totiž vyhrožoval Evropě, že jinak migranty pustí dál.

Také Egypt teď dostává evropskou pomoc, jak na rozvojové projekty, tak na řešení záležitostí spojených s migrací. Jde však „jen“ o desítky milionů eur. Přitom Turecko, se kterým se na jaře roku 2016 Evropská unie dohodla na zásadním omezení odjezdů uprchlíků do Evropy, dostalo příslib celkem šesti miliard eur.

Podle zdrojů z evropských institucí jsou proto egyptští představitelé dlouhodobě nespokojení a tlačí na unii, aby své příspěvky zvýšila. Jak uvedl americký deník The Wall Street Journal, s egyptskými představiteli jedná už dva roky Jan Hecker, hlavní politický poradce německé kancléřky Angely Merkelové. Právě Německo se zasloužilo o uzavření dohody Evropské unie s Tureckem.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018

Podle listu The Financial Times by měl Egypt skutečně dostat větší finanční podporu, unie by s ním měla uzavřít „ekonomické partnerství“ a podpořit investice evropských společností. Egypt „je první zemí v severní Africe, která je ochotna s námi mluvit o boji proti nelegální migraci. To je něco nového, co si potencionálně zaslouží odměnu,“ cituje list nejmenovaného evropského úředníka.

Co za to nabídne Egypt, není jasné. Na stole je prý spousta možností, od toho že jen zůstane u současné praxe pronásledování pašeráků lidí a zadržování běženců, až po to, že nakonec převezme menší množství uprchlíků zadržených na moři. I když něco takového egyptská vláda zatím veřejně odmítla podobně jako například třeba Tunisko.

Zachování současného stavu nezní ze strany Egypta jako příliš velký ústupek. Ostatně egyptský prezident Abdalfattáh Sísí Evropanům několikrát vyhrožoval, že je připraven přestat se zadržováním uprchlíků, jak už loni připustil jeden z vysoce postavených evropských úředníků.

Zatím to vládce severoafrické země neudělal, protože na rozdíl třeba od Turecka není tak jednoduché takovou hrozbu naplnit. Cesta po moři z Egypta do Evropy je delší a složitější než z Turecka a navíc Egypt je mnohem slabší než Turecko a Sísí potřebuje evropskou diplomatickou podporu a uznání svého režimu, což dodává jeho vládě legitimitu. Nyní těží z toho, že je jediným představitelem severoafrického státu, který je ochoten o uprchlících s unií jednat a že evropští státníci chtějí co nejrychleji ukázat, že dělají rázné kroky proti migraci a dokáží udržet uprchlíky mimo hranice EU.

Dohoda mezi Egyptem a Evropskou unií by mohla být uzavřena ještě letos v říjnu. Nebo, což je pravděpodobnější, na plánované setkání představitelů unie a Ligy arabských zemí v únoru příštího roku. Některé nevládní organizace to ale kritizují už teď. „Evropští vůdci jsou zcela pohlceni snahou zastavit migraci i za cenu všeho ostatního – včetně toho, že se vzdají obhajoby evropských hodnot a základních lidských práv. Kvůli této politice budou trpět nevinní lidé. Vlády by měly být velmi opatrné ve spolupráci s jakoukoliv zemí, která nerespektuje práva uprchlíků ani lidská práva,“ varovala v listu The Financial Times Marissa Ryanová z humanitární organizace Oxfam.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1