Egyptský exprezident Mursí dostal trest za urážku soudů. Musí zaplatit milionovou pokutu | info.cz

Články odjinud

Egyptský exprezident Mursí dostal trest za urážku soudů. Musí zaplatit milionovou pokutu

Tříletý trest za urážku soudní moci dostal dnes u soudu v Káhiře bývalý prezident Egypta Muhammad Mursí a dalších 18 lidí obžalovaných ve stejném procesu. Mursí, který byl v minulých letech už dvakrát odsouzen, má navíc jednomu soudci vyplatit odškodné milion egyptských liber (1,2 milionu Kč), informovala agentura AP.

Celkem 25 lidí bylo v případu obžalováno z urážky soudní moci, provinění vůči jednotlivým soudcům a podněcování nenávisti vůči představitelům justice. Těchto činů se podle obžaloby dopustili prostřednictvím výroků v televizním a rozhlasovém vysílání či publikovaných na sociálních sítích a v jiných médiích.

Mezi obžalovanými byli mimo jiných přední občanský aktivista, televizní moderátor či politický analytik. Pěti osobám soud podle egyptských médií nařídil zaplatit pokutu 30.000 egyptský liber (téměř 36.000 Kč). Kromě toho má celkem 22 obžalovaných vyplatit milion liber vlivnému soudcovskému svazu.

Někdejší prezidentský kandidát Muslimského bratrstva a první demokraticky zvolený prezident Egypta byl zatčen hned po vojenském převratu z července 2013, který vedla současná hlava státu Abdal Fattáh Sísí. Následně byl Mursí spolu s dalšími členy bratrstva odsouzen k 20 rokům vězení za to, že nařizoval mučení a zatýkání demonstrantů během své jednoleté vlády. Následně dostal doživotní trest (25 let), když byl shledán vinným ze špionáže pro Katar, uvedla AP. Mursí kromě toho čelil také obviněním ze spolupráce se zahraničními extremistickými skupinami či z podvodu.

Od nástupu prezidenta Sísího postupuje egyptská bezpečnost tvrdě proti islamistům působícím na území Egypta, ale i proti světským a liberálním aktivistům.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud