Články odjinud

Ekonomové varují Trumpa před zaváděním cel. Opakuje podle nich chyby ze 30. let

Ekonomové varují Trumpa před zaváděním cel. Opakuje podle nich chyby ze 30. let

Více než tisíc ekonomů varovalo amerického prezidenta Donalda Trumpa před zaváděním cel a dalších obchodních bariér. Protekcionistickými opatřeními podle nich opakuje chyby, které Američané udělali ve 30. letech minulého století a kterými prohloubili tehdejší hospodářskou krizi.

Dopis Trumpovi poslalo celkem 1140 ekonomů včetně 14 nositelů Nobelovy ceny. Zopakovali tak krok svých předchůdců z roku 1930. Tehdy více než tisícovka expertů vyzvala Kongres k odmítnutí protekcionistického návrhu zákona o clech.

„Američané nyní čelí nové protekcionistické aktivitě zahrnující hrozbu odstoupení od obchodních dohod, zcestné volání po clech jako reakci na obchodní nerovnosti a zavádění cel na pračky, solární komponenty a dokonce i ocel a hliník používané americkými výrobci,“ konstatují v dopise Trumpovi ekonomové.

Kongres v roce 1930 volání odborníků nevyslyšel a cla schválil. Jejich následovníci nyní připomínají, že krok jen prohloubil tehdejší vleklou a tvrdou hospodářskou krizi, která připravila o pracovní místa řadu Američanů.

Dopis Trumpovi mimo jiných podepsali někdejší předseda Rady ekonomických poradců v administrativě Baracka Obamy Jason Furman a James Miller, který měl na starost rozpočet za vlády Ronalda Reagana.

Největší obchodní partneři EU

 

Články odjinud