Ekonomové varují Trumpa před zaváděním cel. Opakuje podle nich chyby ze 30. let | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ekonomové varují Trumpa před zaváděním cel. Opakuje podle nich chyby ze 30. let

Ekonomové varují Trumpa před zaváděním cel. Opakuje podle nich chyby ze 30. let

Více než tisíc ekonomů varovalo amerického prezidenta Donalda Trumpa před zaváděním cel a dalších obchodních bariér. Protekcionistickými opatřeními podle nich opakuje chyby, které Američané udělali ve 30. letech minulého století a kterými prohloubili tehdejší hospodářskou krizi.

Dopis Trumpovi poslalo celkem 1140 ekonomů včetně 14 nositelů Nobelovy ceny. Zopakovali tak krok svých předchůdců z roku 1930. Tehdy více než tisícovka expertů vyzvala Kongres k odmítnutí protekcionistického návrhu zákona o clech.

„Američané nyní čelí nové protekcionistické aktivitě zahrnující hrozbu odstoupení od obchodních dohod, zcestné volání po clech jako reakci na obchodní nerovnosti a zavádění cel na pračky, solární komponenty a dokonce i ocel a hliník používané americkými výrobci,“ konstatují v dopise Trumpovi ekonomové.

Kongres v roce 1930 volání odborníků nevyslyšel a cla schválil. Jejich následovníci nyní připomínají, že krok jen prohloubil tehdejší vleklou a tvrdou hospodářskou krizi, která připravila o pracovní místa řadu Američanů.

Dopis Trumpovi mimo jiných podepsali někdejší předseda Rady ekonomických poradců v administrativě Baracka Obamy Jason Furman a James Miller, který měl na starost rozpočet za vlády Ronalda Reagana.

Největší obchodní partneři EU

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.