Erdogan hází vidle do amerických sankcí proti Íránu. Nenecháme naše lidi v zimě mrznout, vzkazuje | info.cz

Články odjinud

Erdogan hází vidle do amerických sankcí proti Íránu. Nenecháme naše lidi v zimě mrznout, vzkazuje

Turecko se nebude řídit novými sankcemi, které Spojené státy uvalily na Írán, řekl dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Další vlna sankcí podle něj „vychyluje svět z rovnováhy“. Informovala o tom agentura Reuters. Spojené státy začaly v pondělí uplatňovat další sankce vůči Íránu.

„Cílem těchto kroků je vychýlit svět z rovnováhy. Nechceme žít v imperialistickém světě. Nastolíme tuto otázku na summitu (nadcházející víkend) v Paříži,“ řekl Erdogan v parlamentu novinářům. Další vlna sankcí se vedle energetického sektoru týká například i lodní a letecké dopravy a bankovnictví.

„Takovými sankcemi se rozhodně řídit nebudeme. Koupíme deset milionů kubických metrů zemního plynu. Nemůžeme nechat naše lidi v zimě mrznout,“ dodal turecký prezident.

Erdogan se má tento víkend zúčastnit summitu, který se v Paříži koná jako upomínka konce první světové války. Očekává se, že zde bude s Trumpem vedle obnovených sankcích vůči Íránu jednat i o situaci v Sýrii.

K nové vlně amerických sankcí se dnes v Japonsku vyjádřil i turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Bylo by podle něj nebezpečné Írán izolovat. Dodal, že země jako Turecko či Japonsko mohou dodávky energií diverzifikovat jen s obtížemi.

Infografika: Dohoda s ÍránemInfografika: Dohoda s Íránemautor: Info.cz

Napětí mezi Teheránem a Washingtonem vyostřil Trump, když letos v květnu oznámil odstoupení od jaderné dohody světových mocností s Íránem z roku 2015. Dohodu, v níž se Teherán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených sankcí, uzavřel za USA předchozí prezident Barack Obama. Podepsaly ji také Francie, Británie, Německo, Čína, Rusko a EU, které odstoupení USA od dohody kritizovaly.

Spojené státy obnovily k pondělku všechny sankce zrušené v rámci této jaderné dohody a navíc je ještě zesílily. Zavedly je ve dvou vlnách - první část od srpna, druhou od pondělka. USA nicméně udělily výjimky pro humanitární dovoz, který by mohl zahrnovat potraviny či léky. Osmi státům - Číně, Indii, Japonsku, Jižní Koreji, Tchaj-wanu, Turecku, Řecku a Itálii - Washington umožní nadále dovážet z Íránu ropu. Ze sankcí jsou tak dočasně vyjmuti největší dovozci íránské ropy, kteří budou moci nákupy omezovat pozvolnějším tempem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud