EU a OSN vyzvaly k ukončení násilí v Sýrii. Mogheriniová: Sýrie není šachovnice, není to geopolitická hra | info.cz

Články odjinud

EU a OSN vyzvaly k ukončení násilí v Sýrii. Mogheriniová: Sýrie není šachovnice, není to geopolitická hra

Rusko, Írán a Turecko by měly skutečně přispět k uklidnění násilí v Sýrii a k prosazení trvalého příměří, shodli se dnes šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Na okraj dvoudenní dárcovské konference k Sýrii oba připomněli, že trojice států se k tomu zavázala v rámci rozhovorů v kazašské metropoli Astaně.

"Tvrdí, že mají zájem na tom, aby se vojenská situace uklidnila a aby skončilo násilí. V minulých měsících jsme ale viděli pravý opak. Takže vidím rozpor ve slovech a činech," poznamenala Mogheriniová před novináři s tím, že zvýšená vojenská aktivita politické řešení jen komplikuje. Také de Mistura upozornil, že vojenské zisky a eskalace nepřinesly politické řešení roky trvající vleklé krize. "Právě naopak," doplnil.

Evropská unie a OSN spolupořádají dnes a ve středu v Bruselu rozsáhlou dárcovskou konferenci k Sýrii. Očekávají, že přes osm desítek delegací na pomoc milionům syrských uprchlíků přímo v zemi i v okolních státech poskytne nejméně stejně jako loni, kdy se sešly nabídky za 5,6 miliardy eur (přes 140 miliard Kč).

Významnou částí konference ovšem má být také jasná podpora snahám OSN o politické řešení dlouholetého konfliktu prostřednictvím rozhovorů v Ženevě. EU dlouhodobě zdůrazňuje, že v Sýrii neexistuje vojenská alternativa. Unie ostatně také vojenským hráčem v oblasti není, dlouhodobě ale výrazně přispívá na humanitární pomoc.

"Sýrie není šachovnice. Není to geopolitická hra. Sýrie patří syrským občanům a ti sami musí rozhodnout o budoucnosti své země," podotkla Mogheriniová. Diplomacie, která naslouchá hlasům samotných Syřanů, je podle ní nejdůležitější právě ve chvíli patové situace a hrozícího prohloubení vojenské eskalace.

De Mistura před novináři upozornil na zhoršující se humanitární situaci v provincii Idlib. "To je obrovská nová výzva. Dva a půl milionu lidí. Nevěřte, že všichni jsou to teroristé, jsou tam ženy, děti, civilisté," varoval. Situace v Idlibu podle něj nesmí dojít tak daleko, jako se stalo v Halabu či ve východní Ghútě. "Rozměry jsou naprosto jiné," řekl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud