Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropští politici nenaslouchají lidu, kritizoval Orbán. Letos podle něj dojde k zásadní změně

Evropští politici nenaslouchají lidu, kritizoval Orbán. Letos podle něj dojde k zásadní změně

Maďarský premiér Viktor Orbán je přesvědčen, že letošek bude rokem, kdy se v Evropě znovu nastolí „vůle lidu“. V migrační krizi na ni podle něj řada politiků nehleděla. Orbán to dnes řekl novinářům po jednání se špičkami německé Křesťanskosociální unie (CSU) v bavorském klášteře Seeon. Návštěvu maďarského ministerského předsedy, který je řadou německých politiků považován za pravicového populistu, kritizovala sociální demokracie (SPD).

„Evropané mají jasnou vůli. Dalo by se říci, že vůle lidu je jednoznačná,“ nechal se slyšet Orbán, podle něhož lidé nechtějí ohrožení terorismem, chtějí bezpečnost, ochranu hranic a návrat lidí, kteří v schengenském prostoru nemají důvod být. „V Evropě řada špičkových politiků neudělala to, co chtěl lid,“ uvedl také maďarský premiér, podle něhož takové chování pak vede k „poruchám demokracie“.

Jedním z politiků, kterého měl Orbán na mysli, byla podle všeho i německá kancléřka Angela Merkelová, vůči jejíž zpočátku otevřené uprchlické politice se šéf maďarské vlády stejně jako politici CSU tvrdě vymezoval.

Není proto divu, že si dnes Orbán i představitelé CSU jako její šéf Horst Seehofer, který mimo jiné ohlásil iniciativu pro středoevropské partnerství, opakovaně pochvalovali výborné vzájemné vztahy. „Bavorsko a Maďarsko už dlouho spojují respekt a přátelství, proto jsme znovu Viktora Orbána pozvali,“ uvedl Seehofer, podle něhož maďarský premiér stojí na straně právního státu.

Výrazně jinak to vidí předseda sociálních demokratů Martin Schulz, kteří v neděli s CSU a její sesterskou CDU kancléřky Merkelové začnou jednat o vládě. Deníku Bild Schulz řekl, že Orbán, který stejně jako premiéři ostatních zemí visegrádské skupiny odmítá povinné kvóty na přerozdělování běženců, v uprchlické politice sleduje nebezpečnou logiku. Vyjádřil také očekávání, že mu Seehofer v této otázce i otázce svobody tisku a vyjadřování ukáže jasné hranice.

O vůli lidu v Německu ráda hovoří také protiimigrační Alternativa pro Německo, která se nezřídka považuje za jejího jediného představitele. Právě tato představa je častým terčem kritiky představitelů dalších stran i odborníků. Ti upozorňují mimo jiné na to, že AfD v loňských parlamentních volbách dostala 12,6 procenta hlasů, a drtivá většina Němců tak dala svou vůli najevo hlasem pro jiné politické uskupení.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1