Experti z OPCW se stále nedostali na místo chemického útoku. Rusko a Británie se přou, kdo maří vyšetřování | info.cz

Články odjinud

Experti z OPCW se stále nedostali na místo chemického útoku. Rusko a Británie se přou, kdo maří vyšetřování

Příjezd expertů z mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) do syrské Dúmy byl odložen kvůli následkům sobotních náletů západních mocností a protože je potřeba povolení OSN, která jej zatím nevydala. Podle agentury Reuters to řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Britský vyslanec při OPCW Peter Wilson krátce nato uvedl, že tvrzení Ruska, podle něhož vyšetřovatelé nemohli do Dúmy kvůli sobotnímu útoku spojenců, nedává žádný smysl. Britský vyslanec také dodal, že OSN vyšetřovatelům z OPCW potřebné povolení dala.

Britská delegace při OPCW oznámila, že město Dúmá, kde byl 7. dubna údajně spáchán chemický útok, který Washington a jeho spojenci připisují Damašku, nebylo vyšetřovatelům zpřístupněno. V prohlášení pak napsala, že je naprosto zásadní, aby byla Dúmá expertům z OPCW bezpodmínečně zpřístupněna. „Rusko a Sýrie musejí spolupracovat,“ uvedla Británie.

Rjabkov řekl, že příjezd vyšetřovatelů z OPCW byl odložen kvůli následkům víkendového náletu USA a jejich spojenců Británie a Francie. Následně tvrzení britské delegace o maření vyšetřování označil za nepodložené mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Zdůraznil přitom, že Rusko vyšetřování údajného chemického útoku podporuje. „Žádali jsme objektivní vyšetřování. To bylo ještě předtím než se objevily ty informace (o útoku). Taková obvinění (prohlášení britské delegace) jsou proto nepodložená,“ řekl Peskov.

V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder v Sýrii. Nálety byly odpovědí na údajný chemický útok, který podle těchto tří zemí syrská armáda podnikla 7. dubna na město Dúmá ve východní Ghútě nedaleko Damašku a který si podle záchranářů na místě vyžádal přes 40 lidských životů. Damašek a jeho spojenec Rusko obvinění z použití chemických zbraní odmítají a operaci označily za akt agrese vůči suverénnímu státu.

Spojenecké bombardování si nevyžádalo žádné oběti ani mezi civilisty, ani mezi příslušníky syrských ozbrojených sil. Poškodilo však některá civilní i vojenská zařízení.

Experti z OPCW v sobotu přijeli do Damašku, do Dúmy měli přijet dnes. Představitelé syrské vlády oznámili, že s vyšetřovateli budou spolupracovat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud