Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Facku Putinovi nedáte každý den.“ Potenciální vrah novináře Babčenka odhalil zákulisí komplotu

„Facku Putinovi nedáte každý den.“ Potenciální vrah novináře Babčenka odhalil zákulisí komplotu

Býval pravoslavným kněžím, nyní se mohl stát vrahem Arkadije Babčenka. Oleksej Cymbaljuk v rozhovoru pro BBC popsal, jak se ho Ukrajinec Borys Herman pokusil najmout, aby vraždu provedl. Nepovedlo se. Tsymbaljuk informoval ukrajinské tajné služby, které následně vymyslely lest, která Babčenkovi zachránila život.

Cymbaljuk je členem ukrajinské krajně pravicové skupiny a jako dobrovolník bojoval na východě Ukrajiny proti proruským rebelům. V dubnu za ním přišel zbrojař Borys Herman a nabídl mu 14 tisíc dolarů, pokud zabije novináře Arkadije Babčenka.

Cymbaljuk zná Hermana právě z doby, kdy bojoval na východě. Domnívá se, že si jej vybral, jelikož si podnikatel myslel, že bude snadno manipulovatelný. Spletl se. Cymbaljuk si jejich schůzky a kontakty nahrál a informoval ukrajinské tajné služby. Ty následně vymyslely plán s inscenovanou vraždou.

Krátce před ní se Cymbaljuk a Babčenko potkali. „Jeden operativec nás představil se slovy ‚Pozdravte svého možného vraha.‘ Řekl jsem mu, že každý den nedostanete šanci dát facku do Putinova obličeje,“ tvrdí v rozhovoru Tsymbaljuk.

Následně přišel 29. květen, kdy se akce odehrála. „Snědl jsem polévku, zavolal taxi a vyrazil jsem zabít Babčenka,“ praví s úsměvem. „Ležel na podlaze v krvi a čekal na záchranku. Popřál jsem mu hodně zdraví a on mě požádal, ať jej nerozesmívám.“

Poté Cymbaljuk odjel zpět do svého domu, kde skrze sociální sítě sledoval zprávy o Babčenkově vraždě. Večer dostal zprávu od Hermana. „Vypořádali jsme se s parazitickým červem,“ napsal a druhý den dodal, že by se měli potkat.

To už se nestalo. Agenti Hermana zatkli, když plánoval opustit zemi. Babčenko poté vstoupil na tiskové konferenci, kde oznámil, že vražda byla pouze vymyšlená jako návnada na objednavatele vraždy.

Herman spolupráci s Cymbaljukem nepopřel. Nyní ale tvrdí, že s ukrajinskou tajnou službou spolupracoval také a celou dobu věděl, že vražda bude pouze nahraná. Ani on, ani jeho právníci však zatím neposkytli jediný důkaz, který by jejich tvrzení podepřel.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1