„Facku Putinovi nedáte každý den.“ Potenciální vrah novináře Babčenka odhalil zákulisí komplotu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Facku Putinovi nedáte každý den.“ Potenciální vrah novináře Babčenka odhalil zákulisí komplotu

„Facku Putinovi nedáte každý den.“ Potenciální vrah novináře Babčenka odhalil zákulisí komplotu

Býval pravoslavným kněžím, nyní se mohl stát vrahem Arkadije Babčenka. Oleksej Cymbaljuk v rozhovoru pro BBC popsal, jak se ho Ukrajinec Borys Herman pokusil najmout, aby vraždu provedl. Nepovedlo se. Tsymbaljuk informoval ukrajinské tajné služby, které následně vymyslely lest, která Babčenkovi zachránila život.

Cymbaljuk je členem ukrajinské krajně pravicové skupiny a jako dobrovolník bojoval na východě Ukrajiny proti proruským rebelům. V dubnu za ním přišel zbrojař Borys Herman a nabídl mu 14 tisíc dolarů, pokud zabije novináře Arkadije Babčenka.

Cymbaljuk zná Hermana právě z doby, kdy bojoval na východě. Domnívá se, že si jej vybral, jelikož si podnikatel myslel, že bude snadno manipulovatelný. Spletl se. Cymbaljuk si jejich schůzky a kontakty nahrál a informoval ukrajinské tajné služby. Ty následně vymyslely plán s inscenovanou vraždou.

Krátce před ní se Cymbaljuk a Babčenko potkali. „Jeden operativec nás představil se slovy ‚Pozdravte svého možného vraha.‘ Řekl jsem mu, že každý den nedostanete šanci dát facku do Putinova obličeje,“ tvrdí v rozhovoru Tsymbaljuk.

Následně přišel 29. květen, kdy se akce odehrála. „Snědl jsem polévku, zavolal taxi a vyrazil jsem zabít Babčenka,“ praví s úsměvem. „Ležel na podlaze v krvi a čekal na záchranku. Popřál jsem mu hodně zdraví a on mě požádal, ať jej nerozesmívám.“

Poté Cymbaljuk odjel zpět do svého domu, kde skrze sociální sítě sledoval zprávy o Babčenkově vraždě. Večer dostal zprávu od Hermana. „Vypořádali jsme se s parazitickým červem,“ napsal a druhý den dodal, že by se měli potkat.

To už se nestalo. Agenti Hermana zatkli, když plánoval opustit zemi. Babčenko poté vstoupil na tiskové konferenci, kde oznámil, že vražda byla pouze vymyšlená jako návnada na objednavatele vraždy.

Herman spolupráci s Cymbaljukem nepopřel. Nyní ale tvrdí, že s ukrajinskou tajnou službou spolupracoval také a celou dobu věděl, že vražda bude pouze nahraná. Ani on, ani jeho právníci však zatím neposkytli jediný důkaz, který by jejich tvrzení podepřel.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.