Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Facku Putinovi nedáte každý den.“ Potenciální vrah novináře Babčenka odhalil zákulisí komplotu

„Facku Putinovi nedáte každý den.“ Potenciální vrah novináře Babčenka odhalil zákulisí komplotu

Býval pravoslavným kněžím, nyní se mohl stát vrahem Arkadije Babčenka. Oleksej Cymbaljuk v rozhovoru pro BBC popsal, jak se ho Ukrajinec Borys Herman pokusil najmout, aby vraždu provedl. Nepovedlo se. Tsymbaljuk informoval ukrajinské tajné služby, které následně vymyslely lest, která Babčenkovi zachránila život.

Cymbaljuk je členem ukrajinské krajně pravicové skupiny a jako dobrovolník bojoval na východě Ukrajiny proti proruským rebelům. V dubnu za ním přišel zbrojař Borys Herman a nabídl mu 14 tisíc dolarů, pokud zabije novináře Arkadije Babčenka.

Cymbaljuk zná Hermana právě z doby, kdy bojoval na východě. Domnívá se, že si jej vybral, jelikož si podnikatel myslel, že bude snadno manipulovatelný. Spletl se. Cymbaljuk si jejich schůzky a kontakty nahrál a informoval ukrajinské tajné služby. Ty následně vymyslely plán s inscenovanou vraždou.

Krátce před ní se Cymbaljuk a Babčenko potkali. „Jeden operativec nás představil se slovy ‚Pozdravte svého možného vraha.‘ Řekl jsem mu, že každý den nedostanete šanci dát facku do Putinova obličeje,“ tvrdí v rozhovoru Tsymbaljuk.

Následně přišel 29. květen, kdy se akce odehrála. „Snědl jsem polévku, zavolal taxi a vyrazil jsem zabít Babčenka,“ praví s úsměvem. „Ležel na podlaze v krvi a čekal na záchranku. Popřál jsem mu hodně zdraví a on mě požádal, ať jej nerozesmívám.“

Poté Cymbaljuk odjel zpět do svého domu, kde skrze sociální sítě sledoval zprávy o Babčenkově vraždě. Večer dostal zprávu od Hermana. „Vypořádali jsme se s parazitickým červem,“ napsal a druhý den dodal, že by se měli potkat.

To už se nestalo. Agenti Hermana zatkli, když plánoval opustit zemi. Babčenko poté vstoupil na tiskové konferenci, kde oznámil, že vražda byla pouze vymyšlená jako návnada na objednavatele vraždy.

Herman spolupráci s Cymbaljukem nepopřel. Nyní ale tvrdí, že s ukrajinskou tajnou službou spolupracoval také a celou dobu věděl, že vražda bude pouze nahraná. Ani on, ani jeho právníci však zatím neposkytli jediný důkaz, který by jejich tvrzení podepřel.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1