Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fotograf zachytil, jak se Kalifornie změnila v měsíční krajinu. Z dronu natočil hrozivou zkázu způsobenou požáry

Fotograf zachytil, jak se Kalifornie změnila v měsíční krajinu. Z dronu natočil hrozivou zkázu způsobenou požáry

Kalifornie se dál potýká s následky rychle se šířících požárů. Nepřežilo je nejmíň 15 lidí a přes 100 dalších se nadále pohřešuje. Prezident Donald Trump slíbil postiženým oblastem potřebnou pomoc. Rozsah katastrofy dobře zachycuje unikátní záběr pořízený Joshem Hanerem, který jako fotograf pracuje pro New York Times. Najdete ho dále v článku.

Požáry se v Kalifornii rychle rozšířily hned v několika oblastech. Stav nouze v okresech Napa, Sonoma, Yuba a čtyřech dalších. Největším městem v oblasti zasažené požáry je Santa Rosa, kde žije zhruba 175.000 obyvatel. Požár v tomto městě zničil řadu budov a vynutil si uzavření škol i evakuaci dvou nemocnic. Celkem plameny zničily přes dva tisíce budov, popelem lehly i celé obytné čtvrti, jak zachycuje video z dronu, které Haner pořídil.

Mluvčí kalifornského úřadu pro lesní a požární ochranu Daniel Berlant dříve řekl, že během dvanácti hodin spálilo 14 požárů v osmi severokalifornských okresech území o rozloze přes 23.000 hektarů.

Lidi překvapila především rychlost, s jakou se plameny šířily. „Bylo to peklo, jaké jste nikdy předtím neviděli,“ uvedla Marian Williamsová, která musela před požárem ujet v autě. „Stromy hořely jako pochodně,“ dodala.

S ohněm bojují tisíce hasičů a řada požárů stále není pod kontrolou. Požáry vypukly v neděli večer, zatím však není známo, jakým způsobem. Za jejich mimořádně rychlým šířením stojí kombinace silného větru, nízké vlhkosti a teplého a suchého počasí. Nyní ale meteorologové předpovídají ochlazení a zvýšení vlhkosti vzduchu.

Pomáhat hasičům začala národní garda, která záchranářům a hasičským četám zajišťuje dodávky pohonných hmot. Kvůli požárům v postižených částech nefunguje elektřina, což z provozu vyřadilo i benzinové stanice.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744