Francie dává od islamistek ruce pryč. Budou je soudit v Sýrii, nejistý je i osud jejich dětí | info.cz

Články odjinud

Francie dává od islamistek ruce pryč. Budou je soudit v Sýrii, nejistý je i osud jejich dětí

Francouzské islamistky, které se přidaly k teroristům z Islámského státu (IS) a které zadržely kurdské jednotky v Sýrii, budou souzeny v syrském Kurdistánu, pokud jim místní justice bude schopna zajistit spravedlivý proces a obhajobu. Řekl to dnes podle agentury AFP mluvčí francouzské vlády Benjamin Griveaux. Reagoval tak na středeční žádost jedné z radikálek, aby byla souzena ve své vlasti.

Kurdské síly v poslední době zatkly nejméně dvě Francouzky. Jednou z nich je i třiatřicetiletá Emilie Königová, která byla jednou z nejhledanějších francouzských islamistek. Hrála důležitou roli jako propagandistka a náborářka IS. Její matka francouzské úřady vyzvala, aby pomohly její dceři a jejím třem dětem, které se narodily v Sýrii, k návratu do vlasti. Advokát Königové ve středu uvedl, že žena je připravena stanout ve Francii před soudem.

Podle francouzských úřadů se nyní v iráckých a syrských věznicích a táborech nachází několik desítek dospělých Francouzů - bojovníků IS a jejich manželek. Otázka osudu matek a jejich dětí je považována za choulostivou. Francouzský prezident Emmanuel Macron v listopadu uvedl, že v těchto případech budou úřady postupovat individuálně.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Podle zdroje AFP je v Sýrii a Iráku zadržováno asi třicet francouzských islamistek. Proti jejich návratu do vlasti je především pravicová opozice.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud