Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francie dává od islamistek ruce pryč. Budou je soudit v Sýrii, nejistý je i osud jejich dětí

Francie dává od islamistek ruce pryč. Budou je soudit v Sýrii, nejistý je i osud jejich dětí

Francouzské islamistky, které se přidaly k teroristům z Islámského státu (IS) a které zadržely kurdské jednotky v Sýrii, budou souzeny v syrském Kurdistánu, pokud jim místní justice bude schopna zajistit spravedlivý proces a obhajobu. Řekl to dnes podle agentury AFP mluvčí francouzské vlády Benjamin Griveaux. Reagoval tak na středeční žádost jedné z radikálek, aby byla souzena ve své vlasti.

Kurdské síly v poslední době zatkly nejméně dvě Francouzky. Jednou z nich je i třiatřicetiletá Emilie Königová, která byla jednou z nejhledanějších francouzských islamistek. Hrála důležitou roli jako propagandistka a náborářka IS. Její matka francouzské úřady vyzvala, aby pomohly její dceři a jejím třem dětem, které se narodily v Sýrii, k návratu do vlasti. Advokát Königové ve středu uvedl, že žena je připravena stanout ve Francii před soudem.

Podle francouzských úřadů se nyní v iráckých a syrských věznicích a táborech nachází několik desítek dospělých Francouzů - bojovníků IS a jejich manželek. Otázka osudu matek a jejich dětí je považována za choulostivou. Francouzský prezident Emmanuel Macron v listopadu uvedl, že v těchto případech budou úřady postupovat individuálně.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Podle zdroje AFP je v Sýrii a Iráku zadržováno asi třicet francouzských islamistek. Proti jejich návratu do vlasti je především pravicová opozice.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1