Francie zpřísňuje boj s dezinformacemi: Reklamy budou transparentnější, hrozí blokování webů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francie zpřísňuje boj s dezinformacemi: Reklamy budou transparentnější, hrozí blokování webů

Francie zpřísňuje boj s dezinformacemi: Reklamy budou transparentnější, hrozí blokování webů

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes oznámil záměr zpřísnit boj proti dezinformacím šířeným některými médii či na internetu novým zákonem. Hodlá zároveň posílit pravomoci televizní a rozhlasové rady, která dohlíží nad obsahem příslušných médií. "Rozvineme náš právní systém, abychom chránili demokracii před falešnými zprávami," řekl Macron při novoročním setkání se zástupci médií.

Prezident odsoudil šíření dezinformací a propagandy prostřednictvím tisíců účtů na internetových sociálních sítích, které se v jednom okamžiku šíří po celém světě a ve všech jazycích, aby pošpinily politiky, veřejně známé osobnosti či novináře.

Macron již čelil znevažující kampani ze strany proruských serverů, když loni kandidoval na prezidenta. Jeho spolupracovníci se stali obětí krádeže internetových dat. Ruská televize RT, která je často obviňována z ruské propagandy, od konce loňského roku vysílá i ve francouzštině.

Francie nebude první zemí, která proti dezinformacím zakročí pomocí právní úpravy. Německo již schválilo zákon, který umožňuje provozovatelům sociálních sítí ukládat pokutu až 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč), pokud urychleně nesmažou falešné informace na svých platformách.

Macron uvedl, že v zákoně, jehož obsah má být podrobně popsán v nadcházejících týdnech, "bude platformám uložena povinnost větší transparentnosti všech sponzorovaných obsahů, aby byla zveřejněna totožnost inzerentů a těch, kteří je kontrolují, a také aby byly omezeny částky vynaložené na tento obsah".

V případě propagace falešných zpráv bude možné prostřednictvím soudu zajistit, aby se v případě potřeby smazal pochybný obsah, uzavřel příslušný uživatelský účet nebo dokonce zablokoval přístup na webové stránky.

Rusko se už dříve dostalo do podezření z manipulace předloňských prezidentských voleb v USA, ovlivňování britského referenda o vystoupení z Evropské unie či zasahování do krize kolem separatistických snah v Katalánsku.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.