Články odjinud

Galeotti pro INFO.CZ: Putin zavedl pro mafiány nová pravidla a tajné služby kriminálníky využívají

Galeotti pro INFO.CZ: Putin zavedl pro mafiány nová pravidla a tajné služby kriminálníky využívají

V Rusku prorostla mafie s byznysem a politikou, říká známy odborník na Rusko Mark Galeotti, kterému nedávno vyšla v USA kniha o ruském organizovaném zločinu The Vory: Russia´s Super Mafia. Stát podle něj reguluje mafiánské gangy a ruská rozvědka využívá zločinců proti cizím státům. Gangsteři zároveň vydělávají hlavně na okrádání ruského státu, ale i na drogách nebo třeba pašování sýra.

Je Rusko prezidenta Vladimira Putina mafiánský stát?

Nemám tohle tvrzení rád. Zaujme sice čtenářovu představivost, ale je nebezpečné, protože je příliš zjednodušující. I když popíšeme tamní vládu jako jeden gang, nekontroluje veškerý organizovaný zločin. Snaží se ho ale usměrňovat. A když řekneme, že Rusko je mafiánský stát, pomineme to, že v Rusku jsou stále čestní policisté, soudci a úředníci, kteří se snaží dělat se zločinem, co mohou. Rusko je kleptokracie a připomíná v mnoha směrech Itálii v šedesátých či sedmdesátých letech minulého století, kdy tam k sobě vláda a organizovaný zločin měly velmi blízko.

Další věcí je, že ruské tajné služby, které jsou nyní stejně rozsáhlé a agresivní jako za studené války, se stále občas obrací na organizovaný zločin, aby pro ně udělal některé „speciální služby“. Čečenští zločinci zabíjejí oponenty režimu v zahraničí, organizovaný zločin ze svých peněz financuje některé mediální skupiny v Evropě. Ty, které má rád Kreml.

Psal jste ale také o tom, že zločince použila ruská vláda při organizaci připojení Krymu k Rusku…

Svět ruských zločinců
V Rusku vznikl zvláštní zločinecký svět s vlastními zákony, který se ale v posledních desetiletích do jisté míry rozpadl. Navzdory tomu někteří zločinečtí vůdci stále nosí titul vor v zakoně, neboli zloděj podle zákona. Mělo to symbolizovat, že jednají podle svých vlastních zákonů, odlišných od pravidel pro ostatní lidi. Zločinci původně například nesměli podle svého kodexu nijak spolupracovat s mocí, nesměli pracovat, sloužit v ozbrojených silách, oženit se (ale mohli mít milenku), museli vždy platit dluhy z karet atd. Skončit ve vězení nebo v pracovním táboře pro ně bylo spíše oceněním, protože život za mřížemi, nikoliv venku, pro ně byl reálným životem. Vor v zakoně byl něco jako kněz a nejvyšší soudce. Tento podivný svět vznikl zřejmě na konci 19. století a jeho vývoji i se zvláštním „zákoníkem“ byl dokončen ve dvacátých letech 20. století. Ve čtyřicátých a padesátých letech došlo v gulagu k válce mezi starými a novými vory o to, zda lze spolupracovat s mocí. Výsledkem bylo, že částečně lze. Tradiční svět ruského zločinu přesto přetrval a začal se rozkládat až od osmdesátých let minulého století. V posledních desetiletích se pak ruští zločinci výrazně modernizovali.

Na Krymu takové skupiny v podstatě vybudovaly Kremlu místní proruskou vládu na zakázku. Krym byl obsazen kromě ruských speciálních sil také místními dobrovolnickými oddíly a mnozí z jejich členů byli ozbrojenci z místních zločineckých gangů. Sergej Aksjonov, premiér Krymu, který řídil jeho připojení k Rusku, byl až neuvěřitelně propojen s organizovaným zločinem. V devadesátých letech začínal v gangu s gangsterem, který si nechával říkat Goblin. Pak se Aksjonov dal na byznys a politiku, ale nikdy nepřerušil styky s podsvětím.

Podobné je to na východní Ukrajině, na Donbasu. Množství velitelů proruských separatistů, místních warlordů, má úzké styky s organizovaným zločinem. Zejména některé menší kriminální skupiny vyměnily svoji moc v podsvětí za místní politickou moc. Někdy na linii mezi separatistickými a ukrajinskými bojovníky propuknou srážky a nikdo neví proč. Je to často kvůli zločineckým sporům o drogy nebo je to snaha získat od Rusů více zbraní, které se pak dají prodat na černém trhu. Mám to potvrzené z různých zdrojů včetně zdrojů z ruských bezpečnostních služeb.

Jak je to s využíváním ruských zločinců Kremlem proti jiným zemím? Co třeba hackeři, kteří se prolamují do počítačů či ničí jejich obsah?

Ruský stát nemá potíž dohodnout se s kriminálníky, ať už jde o hackery nebo například o ruské neonacisty, kteří vraždili v zahraničí. Počítačoví piráti jsou zvláštní případ. Hackery mobilizoval ruský stát například k útokům proti Estonsku, Gruzii a Ukrajině. Původně je najímal, když bylo potřeba. Dnes už to dělá méně, Kyberšpionáž a kyberválka je totiž skutečně cesta budoucnosti a ruské špionážní služby si proto budují své vlastní kapacity.

Vojenská rozvědka GRU (Hlavní správa rozvědky) verbuje chytré lidi ve věku kolem dvaceti let a pak je školí pro své potřeby. Vnitřní tajná služba FSB (Federální bezpečnostní služba), která ale operuje částečně i v zahraničí (kde může i zabíjet podezřelé z terorismu), vsadila na rychlejší způsob. Najde kriminální hackery a pak jim nabídne, aby pracovali pro FSB, nebo že je pošle do vězení. Souhlas je téměř jistý. Má to ale problém. Několik zatčení loni ukázalo, že i hackeři pracující pro FSB občas pokračují ve své kriminální činnosti. Navíc se cítí neohrozitelní, mají přece doklady a průkazky tajné služby. Ve skutečnosti tenhle systém do jisté míry korumpoval FSB.

Ve dne konala vláda, v noci gangsteři

A jaký vztah má k mafii ruský prezident Vladimir Putin?

Putin sám nemá nic s organizovaným zločinem, ale jeho stát ano. Podívejte, Putin začínal v devadesátých letech minulého století svoji politickou kariéru v Petrohradu, kde působil nakonec jako zástupce guvernéra. Musel mimo jiné vyjednávat s tamními gangy, z nichž nejsilnější byl Tambovský gang, jehož šéf byl nazýván nočním guvernérem Petrohradu. Ve dne vládla legální vláda, v noci gang. Měli jasně těsné vztahy.

Když se stal Vladimir Putin poprvé v roce 2000 ruským prezidentem, zavedl nová pravidla. Mafiánům bylo řečeno: Nesmíte udělat nic, co by zpochybňovalo autoritu státu, jinak vás zničíme. Organizovaný zločin se od té doby smísil s ruskou elitou. Hranice mezi politikou, byznysem a organizovaným zločinem jsou velmi rozostřené.

Jak stát s organizovaným zločinem jedná? Existuje něco jako jednotná ruská mafie?

Stát se snaží do určité míry gangy usměrňovat. Neexistuje ale něco jako jednotná ruská mafie, v Rusku je dvanáct či více velkých zločineckých sítí nebo struktur. A taky mnoho menších gangů, které s nimi mohou spolupracovat. Stále vidíme vysokou míru násilí mezi gangstery a silnou konkurenci mezi nimi. Ale je to něco jiného než dříve díky novým Putinovým pravidlům.

„Kyberšpionáž a kyberválka je skutečně cesta budoucnosti a ruské špionážní služby si proto budují své vlastní kapacity.“

V devadesátých letech minulého století někdo třeba umístil bombu pod auto konkurenta nebo vystřílel restauraci, kde jedl jeho sok, a přitom zahynulo deset nebo dvacet nevinných lidí. Nyní je úroveň počtu nájemných vražd téměř na stejné úrovni jako v devadesátých letech. Zacílení je ale lepší. Je to zaměřeno na gangstery, někdo je třeba i s jejich tělesnými strážci zastřelí v odlehlé uličce. Žádné další nevinné oběti. Nikdo se o to už nestará, není to zaměřeno proti normálním občanům. Když se schyluje k válce gangů, státní orgány do toho vstoupí a řeknou: uklidněte se chlapci, jinak zakročíme!

Podle mého ale může i tak současná stabilní situace explodovat. Vidíme rostoucí příliv drog z Afghánistánu a rostoucí soutěž gangů, které jsou bohatší a silnější než dříve, vidíme západní ekonomické sankce, které gangy využívají k pašování například sýra, je tu ekonomický tlak spojený s pádem rublu. Někdy je to docela blízko k výbuchu.

Pronásledují vůbec ruská policie a další státní orgány ruské mafiány?

Jak jsem řekl, stále existují čestní policisté a vyšetřovatelé. Ale pokud jste v podsvětí významný hráč, máte svoji kryšu, svoji ochranu. Když mluvíte s ruskými policisty vyšetřující organizovaný zločin, tak vám řeknou zhruba tohle: Nemůžu vyšetřovat vysoce postavené zločince, protože když s tím začnu, tak mi zatelefonuje někdo, kdo má vyšší hodnost, a řekne mi, abych toho nechal. Takže dělám to, že stíhám gangstery na střední úrovni. Nemají takovou ochranu a je tu šance, že skončí ve vězení.

Na čem ruské mafie nejvíc vydělávají?

Tetování a ruské mafie
Ruští mafiáni se chlubili svým tetováním, ze kterého se dalo vyčíst, jaká je jejich zločinecká specializace, postavení ve zločineckém světě, co spáchali a také délku jejich pobytu ve vězení. Například pavouk na ruce znamenal kapesního zloděje, tři lebky se zkříženými hnáty vraha, hudební nástroje označovaly homosexuály. Za neoprávněné tetování následoval tvrdý trest. Pokud měl takový člověk štěstí, byla mu stržena kůže s tetováním. Mohl být ale i zabit.

Hlavně na drogách. Rusko má nejvyšší spotřebu drog na obyvatele na hlavu. Ale nejvíc peněz získávají mafie od ruského státu, ze zpronevěr a fiktivních nebo zmanipulovaných státních zakázek. Dokážou zařídit státní zakázku, která je předražená nebo zbavit vybraného uchazeče konkurentů. Nebo si nechat zaplatit státní zakázku, i když ve skutečnosti stát nedostane nic.

Mafiánský imperialismus

Jsou dnes ruské mafie mezinárodním fenoménem? Expandovaly do zahraničí?

Ano, ve dvou vlnách. V devadesátých letech minulého století se ruské gangy vydaly do východní Evropy a dále dobýt nová území jako nějací imperialisté. Měli peníze, zbraně, lidi, odvahu a byli docela úspěšní. Krátkodobě. Dlouhodobě je pro mafii téměř nemožné dobýt území tímto způsobem. Většinou národní mafie cestuje s nějakou diasporou, jako Italové či Číňané. Rusové nic takového neměli, kromě malých menšin třeba v Izraeli a USA.

Místní kriminálníci se proti Rusům spojili a začali pomáhat policii. Okolo roku 1997 byly ruské mafie z východní Evropy vytlačeny. Teď ale vidíme, že se vracejí po celé Evropě. Úplně jiným způsobem než dřív. Přicházejí jako partneři místních zločinců. Potřebujete vyprat peníze, zbraně drogy nebo prostitutky? To všechno dodáme, nabízejí. Vozí třeba levný heroin z Afghánistánu, kokain získaný výměnou z Jižní Ameriky, metamfetamin, který se vyrábí okolo Petrohradu.

Co ruští gangsteři v Česku? Zdá se, že tu nejsou moc vidět….

V České republice Rusové jednají s českými, vietnamskými i ukrajinskými gangy. Vidíme, že dodávají zbraně, drogy i prostitutky. Ale Česko jinak považují spíše za takový klidný bezpečný přístav. Investují tady a využívají český bankovní systém k praní peněz. Peníze ale neperou přímo. Český bankovní systém má velmi dobrou pověst a nelze tady jen tak bez otázek uložit hromadu peněz. Do Čech ale lze poslat bankovním převodem peníze z míst jako je Kypr, Lotyšsko nebo Izrael, kde je kontrola vkladů menší. Z Prahy se pak dají peníze poslat třeba do německého Frankfurtu nebo do Londýna a už to nebude nápadné. Praha navíc slouží jako transportní bod pro přepravu drog z Ukrajiny do Evropy.

Mark Galeotti
Britský odborník na Rusko působící momentálně v Ústavu mezinárodních vztahů v Praze. Je autorem několika knih o Rusku, jeho speciálních jednotkách a ruském zločinu. Napsal i knihu o sovětské válce v Afghánistánu. Tento měsíc mu vyšla v americkém nakladatelství Yale University Press kniha o ruském organizovaném zločinu The Vory: Russia´s Super Mafia. Připravuje se její ruský a český překlad.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818