GALERIE: 100 let od bolševického převratu. Rudé náměstí zaplnili vojáci i legendární technika | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: 100 let od bolševického převratu. Rudé náměstí zaplnili vojáci i legendární technika

GALERIE: 100 let od bolševického převratu. Rudé náměstí zaplnili vojáci i legendární technika

Na moskevském Rudém náměstí se dnes konala vojenská přehlídka na počest 76. výročí vojenského pochodu z válečného roku 1941. Slavnostní akce se zúčastnilo zhruba 5000 lidí. Informovala o tom na svém webu ruská televizní stanice Pervyj kanal.

Na dnešek připadá také 100. výročí bolševického převratu, který do dějin vstoupil pod názvem Velká říjnová socialistická revoluce a který si již Rusové příliš nepřipomínají. U příležitosti výročí revoluce se ale konal pochod v roce 1941. Vojáci pak odcházeli rovnou do bojů na frontě.

Po hlavním náměstí metropole dnes pochodovali mimo jiné studenti vojenských učilišť, příslušníci kavalérie nebo rota čestné stráže. Na akci nechyběli ani váleční veteráni, kteří na rozdíl od minulých let sledovali přehlídku z tribun. Mezi nimi byli i účastníci tehdejšího pochodu v prvním roce války proti nacistům.

Armáda kromě dobových uniforem předvedla i vojenskou techniku z dob druhé světové války. Hlavní atrakcí byl legendární tank T-34, který tehdy patřil mezi nejlepší střední tanky na světě. Diváci si dále mohli prohlédnout slavné raketomety BM-13, známé pod názvem Kaťuša nebo sovětské nákladní automobily GAZ-AA.

Před začátkem vojenské přehlídky zhlédli návštěvníci rekonstrukci některých nejslavnějších bitev ruských dějin. Samotná přehlídka pak trvala zhruba 25 minut, tedy stejnou dobu jako pochod v roce 1941. Na jejím konci účastníci položili věnce k pomníku neznámého vojína.

Vojenské přehlídky v rámci oslav výročí pochodu z roku 1941 se v Rusku konají od roku 2003.

Přehlídka, která se v Moskvě konala 7. listopadu 1941, má pro Rusy velký symbolický význam. Jednalo se o vůbec první vojenský pochod v Rusku od vypuknutí druhé světové války a jeho cílem bylo posílit morálku sovětských jednotek v boji proti německé armádě, která tehdy byla už jen několik desítek kilometrů od Moskvy. Armáda tehdy předvedla stovky děl, tanků a bojových vozidel. Kvůli hustému sněžení chybělo pouze letectvo.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.