Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Rok od nejkrvavějších atentátů v Bruselu. Památku 32 obětí připomene „minuta hluku"

GALERIE: Rok od nejkrvavějších atentátů v Bruselu. Památku 32 obětí připomene „minuta hluku"

Belgické úřady odhalily, jak si Brusel ve středu připomene první výročí nejkrvavějšího teroristického útoku v dějinách země. Vražední atentátníci samozvaného Islámského státu tehdy usmrtili celkem 32 lidí. Polovina jich zemřela při výbuchu bomb na letišti Zaventem. Dalších 16 lidí zabil výbuch ve stanici metra Maalbeek. Právě pracovníci podzemky ohlásili, že si oběti teroru připomenou „minutou hluku", k čemuž vyzývají i cestující. Chtějí tak dát najevo, že obyvatelé Belgie nepodlehnou vlně nenávisti a strachu.

Při dvou teroristických útocích v Bruselu zahynulo 22. března 2016 celkem 32 lidí, z toho 17 Belgičanů a 15 cizinců z 13 zemí světa. K nejvražednějšímu teroristickému útoku v dějinách Belgie se přihlásila radikální organizace Islámský stát.

Na letišti Zaventem se odpálili dva sebevražední atentátníci - Brahim El Bakraoui a Najim Laachraoui. První se odpálil v 7:58 ráno místního času, další asi o devět sekund později. Třetí člověk - který měl na hlavě klobouk a zmíněné dva doprovázel, na letišti nechal bombu, ale odešel. Policie ho zadržela 8. dubna, identifikován byl jako Mohamed Abrini, kterého francouzská a belgická policie hledala již jako podezřelého v rámci vyšetřování atentátů v Paříži v listopadu 2015. Tento Belgičan marockého původu se dostal na evropský seznam nejhledanějších osob, když ho kamery v roce 2015 zachytily u čerpací stanice v severní Francii, jak řídí pronajatý vůz, který o dva dny později použili teroristé útočící v Paříži.

Ve stanici metra Maalbeek zabíjel v 9:11 místního času Khalid El Bakraoui, bratr Brahima El Bakraouiho. Podle prokuratury El Bakraouiho do metra doprovázel Osama Krayem, který pochází ze švédského Malmö a před časem se podle příbuzných zradikalizoval a ze Švédska odešel do Sýrie.

Teroristé v Bruselu zaútočili jen tři dny po dopadení Salaha Abdeslama, pravděpodobně jediného přeživšího přímého pachatele listopadových útoků v Paříži.

Belgie na útoky zareagovala zvýšením varování před teroristickými útoky v celé zemi na nejvyšší stupeň, bezpečnostní opatření zpřísnily i další evropské státy včetně České republiky, kde byl vyhlášen první ze čtyř stupňů ohrožení terorismem. Kvůli hrozbě byla také například zrušena řada sportovních a jiných akcí. Kvůli kritice bezpečnostních opatření na bruselském letišti podala v polovině dubna demisi belgická ministryně dopravy Jacqueline Galantová. Belgická policie v souvislosti s teroristickými útoky pravidelně provádí nejen v Bruselu rozsáhlé protiteroristické operace.

V poměru k počtu obyvatel odešlo z Belgie do Sýrie a Iráku bojovat po bok radikálů z organizace IS nejvíce lidí v rámci Evropy. Belgické úřady jejich počet odhadly letos v únoru na 465.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744