GALERIE: Výročí vylodění v Normandii. Podívejte se na unikátní barevné snímky z příprav na den D | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Výročí vylodění v Normandii. Podívejte se na unikátní barevné snímky z příprav na den D

GALERIE: Výročí vylodění v Normandii. Podívejte se na unikátní barevné snímky z příprav na den D

Vylodění v Normandii, původně plánované na pátého května roku 1944, bylo generálem Eisenhowerem přesunuto na začátek června toho roku. Vojsko však překvapilo nepříznivé počasí, které omezovalo akceschopnost výsadkářů a letectva. Pokud by se termín oddálil na červenec, hrozilo by prozrazení informací nepříteli a tím i ztráta momentu překvapení. Armáda už tak riskovala, neboť spojenečtí vojáci byli rozmístěni po území Spojeného království, kde čekali na nalodění. Známým Dnem D se tak po všech úvahách stala úplňková noc 6. června 1944. Podívejte se na unikátní barevné fotografie, připomínající odvážnost spojeneckých vojsk, která tak započala osvobozování západní Evropy.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.