Generál Haftar slaví vítězství, jeho vojáci dobyli z rukou islamistů východolibyjské Darná | info.cz

Články odjinud

Generál Haftar slaví vítězství, jeho vojáci dobyli z rukou islamistů východolibyjské Darná

Síly věrné generálovi Chalífu Haftarovi dnes zcela ovládly město Darná na východě Libye, které předtím bylo v rukou koalice místních ozbrojenců a islamistů. Podle agentury Reuters to oznámila Haftarova Libyjská národní armáda (LNA).

„Díky bohu armádní síly kontrolují celé město Darná,“ sdělila nejprve LNA v prohlášení zveřejněném na facebooku. Následně zprávu podle agentury AFP potvrdil sám Haftar v televizi, když „s veškerou hrdostí“ oznámil „osvobození Darny, města drahého všem Libyjcům“.

V Libyi panuje od svržení vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 chaos a země je zmítána boji mezi různými ozbrojenými skupinami. Soupeří tam mezi sebou také dvě vlády. Tu, která je na východě, podporuje Haftarova LNA, zatímco druhá, sídlící v hlavním městě Tripolisu, má podporu OSN.

Darná leží na pobřeží, asi 270 kilometrů od hranice s Egyptem. Doposud byla jediným městem ve východní Libyi mimo kontrolu LNA. Ovládala ho koalice místních bojovníků a islamistů, známých jako DMSC. LNA tvrdí, že mají vazby na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Skupina DMSC nicméně v roce 2015 z města vyhnala teroristickou organizaci Islámský stát (IS), která se ho zmocnila o rok dříve.

Generál Haftar tvrdí, že se snaží Libyi zbavit hrozby islamistických ozbrojenců. Jeho kritici jsou ale přesvědčeni, že mu jde především o moc, proto své oponenty označuje za teroristy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud