Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Generální prokurátor kritizoval policejního prezidenta. „Zemřel-li Kuciak kvůli své práci, musí stát ukázat sílu.“

Generální prokurátor kritizoval policejního prezidenta. „Zemřel-li Kuciak kvůli své práci, musí stát ukázat sílu.“

Jaromír Čižnár, slovenský generální prokurátor, dnes nepřímo kritizoval policejního prezidenta Tibora Gašpara kvůli informování veřejnosti o vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Gašpar podle prokurátora mluví i nepotvrzených stopách.

"Nepatřím k těm lidem, kteří byť i jen při náznaku, že bychom měli informace, které by mohly vést určitým směrem, s tím šel do médií a pak máme během dvou dní tři verze (zločinu)," řekl Čižnár v rozhovoru, který s ním v pátek natočila televize TA3.

Zemřel-li Kuciak kvůli své práci, musí podle něho stát ukázat sílu. "Pokud se to stalo u nás, nastal čas dokázat, ať se to někomu líbí nebo ne, že tento stát má sílu a umí v takových případech zasáhnout," řekl také Čižnár.

Kritika se nevalí pouze na Gašpara. Místopředsedkyně parlamentu a strany Svoboda a Solidarita (SaS) Lucia Nicholsonová se v pořadu O 5 minút 12 na veřejnoprávní televizi opřela do ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Označila ho za součást organizovaného zločinu na Slovensku.

„Říkám vám to teď a tady. Skončil jste. Nechápu, co jste za člověka, že se můžete podívat lidem do očí,“ prohlásila Nicholsonová

K ostrým výrazům přistoupila poté, co Kaliňák obvinil SaS, že v době, kdy se účastnila na vládě Ivety Radičové, vyplatila 10 milionů eur (asi 250 milionů korun) firmám podnikatele Antonina Vadaly. Ten byl podle Kuciakových zjištění součástí italské mafie působící na Slovensku a mající vazby na stranu Směr-sociální demokracie. SaS Kaliňákova slova označila za „bohapustou lež“.

Kuciaka s jeho snoubenkou Martinou Kušnírovou zavraždil minulý týden neznámý střelec v jejich domě nedaleko Trnavy. Mladý novinář v nedokončeném článku psal o podnikání a možných dotačních podvodech italských podnikatelů na východní Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií a kteří měli v minulosti podnikatelské vazby na blízké spolupracovníky slovenského premiéra Roberta Fica. Ti již složili své funkce na úřadu vlády.

Slovenská policie v sobotu propustila sedm Italů, které zadržela v souvislosti s vyšetřováním Kuciakovy vraždy. Generální prokuratura řeší, zda nezřídit mezinárodní vyšetřovací tým, v němž by byla minimálně slovenská a italská strana, řekl také v televizi TA3 generální prokurátor Čižnár.

Od středy do pátku se okolnostmi vraždy novináře a jeho partnerky bude zabývat také osmičlenná delegace Evropského parlamentu, napsal dnes německý list Welt am Sonntag s odvoláním na zdroje v EU. Europoslanci se prý sejdou se slovenským premiérem Robertem Ficem, několika ministry nebo novináři, kteří se netají svými kritickými postoji vůči Ficově vládě.

Slovenská policie žádá motoristy, kteří ve středu 21. února, zejména mezi 17:00 a 22:00, projížděli okresy poblíž Kuciakova bydliště, aby jí předali kamerové záznamy ze svých vozidel. Bližší informace k této žádosti neuvedla. Až dosud policie uváděla, že zločin byl spáchán mezi čtvrtkem a nedělí. Zřejmě se tak ale stalo dřív, vyvodil server Sme.sk z policejní žádosti a připomněl, že matka zavražděné novinářovy snoubenky uváděla, že s dcerou se nedokázala spojit již od středy.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1