Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Hacker“ Nikulin měl konflikt s ochrankou a zkusil utéct. Soud v USA odložil rozhodnutí o vazbě

„Hacker“ Nikulin měl konflikt s ochrankou a zkusil utéct. Soud v USA odložil rozhodnutí o vazbě

Údajný hacker Jevgenij Nikulin, které Česko minulý týden vydalo do Spojených států, se podle ochranky pokusil o útěk. Kalifornský soud proto odložil rozhodnutí o případném uvalení vazby. Nikulin se před soudem v San Francisku poprvé objevil minulý týden v pátek, krátce po deportaci z Česka. Prohlásil tehdy, že se cítí nevinen.

Informace o údajném pokusu o útěk zveřejnil web Bloomberg, který se odvolává na prokuraturu. Jevgenij Nikulin podle jeho informací měl 30. března podstoupit lékařskou prohlídku. Ochranka tehdejší chování Rusa popsala jako vzpurné. Došlo podle ní na fyzickou konfrontaci a následoval pokus o útěk. Prokurátor s těmito informacemi dnes seznámil soud.

Třicetiletý Rus měl dnes původně vyslechnout verdikt soudkyně Elizabeth Laporteové o vazbě a soud by měl rovněž rozhodnout o přidělení obhájce. Nikulin byl podle svědků dopraven do soudní síně v poutech. Dozorci to zdůvodnili jeho dřívějším agresivním chováním.

Podle očitých svědků Nikulin předstoupil před soud v nedobrém stavu, byl pohublý a bledý. Jednání sledoval pozorně a choval se dnes klidně bez známek agresivity. Na dotaz soudkyně po výši jeho majetku Nikulin odpověděl, že v USA žádný nemá. Jednání trvalo jen krátce a Rus mluvil prostřednictvím tlumočnice.

Nikulinova zástupkyně chtěla, aby jejímu klientovi byla pouta odebrána, a svou žádost odůvodňovala tvrzením, že „nevinný obžalovaný má právo na zacházení s úctou a důstojností“. Obhajoba také zpochybnila Nikulinovu zdravotní a duševní způsobilost pro další řízení. Podle Bloombergu se slyšení odkládá na neurčito.

Bezpečnostní riziko
Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán označil v rozhovoru pro iRozhlas.cz přítomnost Nikulina v Česku za velké bezpečnostní riziko. Rozhodl o něm, jakmile to bylo možné. Podle jeho slov byl znatelný zájem, aby vydání do USA bylo zmařeno. Nikoho konkrétního nejmenoval. V minulosti za vydání Nikulina od Ruska nestandardně a opakovaně lobbovali prezident Zeman a jeho kancléř Mynář.

Pokud bude odsouzen, hrozí Nikulinovi víc než 30 let vězení a pokuta přesahují jeden milion dolarů (20,6 milionu Kč). Podle zveřejněného obvinění se Nikulin dopustil průniku do počítačového systému, poškození chráněného počítače, krádeže identity a obchodování s prostředky pro neoprávněný přístup do počítačových systémů.

Česká justice rozhodla, že vydání Nikulina je přípustné jak do USA, tak do Ruska. Jeho stížnost ústavní soudci neveřejně odmítli před týdnem. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pak rozhodl o vydání do USA. Ústavní soud zpětně uvedl, že žádost Američanů byla dobře podložená a tuzemská justice se dobře vypořádala s politickými tlaky v kauze.

Rusko, které o vydání muže rovněž usilovalo, rozhodnutí Česka důrazně kritizuje a označuje ho za politicky motivovaný krok poškozující vzájemné vztahy s Prahou. „Negativní reakce z ruské strany na vydání Nikulina z ČR do USA se dala očekávat, a není tak pro nás žádným překvapením. Nicméně ze strany ČR se jedná o suverénní rozhodnutí opřené o nezávislé soudy, včetně ústavního,“ uvedla na to konto česká diplomacie.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1