Havajská sopka zničila za dva dny dvě desítky domů. Oči a plíce lidí ohrožují vlákna Pele z lávy | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Havajská sopka zničila za dva dny dvě desítky domů. Oči a plíce lidí ohrožují vlákna Pele z lávy

Havajská sopka zničila za dva dny dvě desítky domů. Oči a plíce lidí ohrožují vlákna Pele z lávy

Havajská sopka Kilauea stále nepolevuje v aktivitě a za poslední dva dny její láva zničila dvě desítky domů. Dnes o tom informovala zpravodajská stanice CNN s tím, že oblaka kouře a popílku se z Havaje dostala až na 6400 kilometrů vzdálené Mariánské ostrovy.

Kilauea bouří již několik týdnů a podle odborníků je možné, že tento stav potrvá i měsíce. Láva, která uniká z několika puklin, dosud zničila přes 70 domů, silnici a ohrožuje geotermální elektrárnu. Odborníci z preventivních důvodů kvůli možnému úniku nebezpečných plynů elektrárnu odstavili a vrty zapečetili.

Sopka neohrožuje jen své bezprostřední okolí, ale oblaka kouře s popílkem se rozšířila napříč Tichým oceánem. Dorazila také na Guam, který je součástí Mariánských ostrovů. Úřady zde vyzvaly obyvatele s dýchacími potížemi, aby se vyvarovali pobytu venku. S komplikacemi kvůli špatné viditelnosti musí počítat i piloti z místní americké základny.

Nové varování vydaly také havajské úřady; tentokrát se týká takzvaných vlasů Pele, což jsou dlouhá vlákna vulkanického skla vznikajícího z lávy. Vlákna, která dostala jméno po havajské bohyni ohně Pele, jsou velmi jemná a křehká a mohou poranit oči a plíce.

Sopka Kilauea na ostrově Havaj, který je znám i jako Velký ostrov, je vysoká 1200 metrů a je jedním z nejaktivnějších vulkánů na světě. Aktivitu vykazuje prakticky nepřetržitě od roku 1983, v devadesátých letech minulého století láva z této sopky zničila na 200 domů. V roce 1955 činnost vulkánu komplikovala obyvatelům ostrova život téměř tři měsíce.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.