Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Historický zlom: Ženy budou smět v Saúdské Arábii za volant, poprvé dostanou řidičské průkazy

Historický zlom: Ženy budou smět v Saúdské Arábii za volant, poprvé dostanou řidičské průkazy

Ženy v Saúdské Arábii budou moct konečně začít řídit auta. Změnu zákona, o kterou léta usilovali aktivisti, dnes nařídil sám král. Fakticky si tak budou moct ženy poprvé zažádat o řidičské průkazy, které jim úřady dosud nesměly vydávat. 

Rozhodnutí přichází jen krátce poté, co se minulý týden ženám vůbec poprvé otevřely i sportovní stadiony. Jde o  součást širšího množství reforem, které teď stát, kde bylo vystoupení žen ve veřejném životě dlouho potlačováno, zavádí. 

Saúdská Arábie vyznává vahábismus, přísnou formu islámu. Součástí tohoto učení je oddělování mužů a žen a četná omezení svobod žen. Zákaz vydávání řidičských průkazů byl jen jedním z nich. Ženy také nesmějí být zaměstnávány v řadě odvětví a nesmějí pobývat na stejném pracovišti s muži. Většina ze zaměstnaných žen tam nyní pracuje zejména ve zdravotnictví nebo školství.

Naděje na větší změny pro ženy svitla loni, kdy Muhammad bin Salmán, od letoška korunní princ, zveřejnil svou Vizi 2030. Jde o plán reforem, jejichž cílem je vymanit saúdskoarabskou ekonomiku ze závislosti na ropě. Tento projekt zahrnuje i zvýšení zaměstnanosti žen z 23 na 28 procent. Loni bylo například oznámeno, že ženy budou moci pracovat v záchranné službě či jako optičky.

Součástí projektu Vize 2030 je třeba i zavedení tělocviku pro dívky do veřejných škol, které oznámilo ministerstvo školství letos v letě. Provozování sportovních aktivit ve školním prostředí bylo až dosud dívkám ve státních školách zapovězeno. Soukromé dívčí školy tělocvik zařadily do osnov v roce 2013.

V ultrakonzervativní monarchii ženy nesmějí pracovat, cestovat nebo se vdát bez souhlasu mužského opatrovníka, což může být otec, bratr nebo manžel. Teprve v prosinci 2015 mohly tamní ženy poprvé v historii volit a kandidovat ve volbách, nesměly ale v kampani předstupovat před své potenciální voliče, a proto kampaň vedly prostřednictvím internetu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744