Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Hitler Blízkého východu." Saúdský princ se opřel do íránského duchovního vůdce, napětí roste

„Hitler Blízkého východu." Saúdský princ se opřel do íránského duchovního vůdce, napětí roste

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán považuje íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího za "Hitlera Blízkého východu". Princ to řekl v rozhovoru s deníkem The New York Times. Ve velmi ostře formulovaných názorech na šíitský Írán poukázal na události před 2. světovou válkou a řekl, že politika appeasementu není účinná.

Saúdské Arábie a Írán jsou dlouhodobí regionální soupeři na Blízkém východě, ale jejich vztahy se v poslední době vyostřily kvůli odlišným postojům k Jemenu, Libanonu i Sýrii.

Princ Salmán v rozhovoru řekl, že údajnému rozpínání Íránu za vedení Chameneího je třeba se postavit. „Z událostí v Evropě jsme se poučili, že politika appeasementu není účinná. Nechceme, aby ten nový Hitler v Íránu zopakoval na Blízkém východě to, co se dělo v Evropě," prohlásil korunní princ.

K napětí mezi Teheránem a Rijádem přispěly i události kolem Libanonu. Jeho premiér Saad Harírí z Rijádu začátkem listopadu rezignoval kvůli rostoucímu vlivu Íránu a šíitského Hizballáhu v celém regionu. Za libanonským Hizballáhem stojí Írán a oba jsou spojenci syrského režimu, zatímco Saúdská Arábie stojí na straně tamní opozice. Do bojů v Jemenu se Saúdská Arábie zapojila v roce 2015 kvůli tomu, aby podle svých slov zastavila vliv Íránu na tamní šíitskou opozici. V Libanonu zjevně podporuje Harírího, který svou demisi po návratu do Libanonu tento týden pozdržel.

Princ Muhammad v rozhovoru řekl, že konflikt v Jemenu se vyvíjí dobře, protože tamní vláda a její spojenci ovládají už 85 procent území. Hlavní město Saná ale stále drží povstalci.

Muhammad bin Salmán už v květnu prohlásil, že jeho země zajistí, aby se příští střet s Íránem odehrál na území Íránu. Chameneí označil Saúdskou Arábii za vykotlaný strom a tamní představitelé Rijád obvinili ze šíření terorismu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744