Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Hitler měl dobré záměry,“ prohlásil japonský vicepremiér

„Hitler měl dobré záměry,“ prohlásil japonský vicepremiér

Japonský vicepremiér a ministr financí odvolal svůj úterní výrok, že nacistický vůdce Adolf Hitler měl dobré záměry. Informovala o tom agentura AP. Taró Aso je svými kontroverzními tvrzeními proslulý. V roce 2013 obdobně odvolal své konstatování, že Japonci by při změně pacifistické ústavy měli následovat příkladu nacistů. Výrok japonského vicepremiéra opakovaně kritizovalo Středisko Simona Wiesenthala, které vyhledává bývalé nacistické zločince.

„Neptám se, jaké měl politik záměry; podstatné jsou výsledky. Hitler zabil miliony lidí, nebyl to dobrý vůdce, ale měl dobré záměry,“ řekl Aso na semináři svého křídla vládní Liberálně-demokratické strany.

Aso dnes výrok odvolal, označil jej za „nepatřičný“ a vyjádřil politování nad tím, že způsobil nedorozumění. Původně chtěl říci, že Hitler byl špatný vůdce a měl špatné úmysly, dodal vicepremiér.

Proti výroku japonského vicepremiéra se ostře ohradila americká lidskoprávní organizace Středisko Simona Wiesenthala, která jej označila za „vyloženě nebezpečný“. „Kdy se japonská elita konečně probudí a uzná, že má 'problém s nacismem'?“ glosoval situaci představitel střediska rabín Abraham Cooper.

Aso zastává ve vládě premiéra Šinzóa Abeho post ministra financí a v letech 2008 a 2009 byl japonským premiérem. Svými kontroverzními výroky je proslulý.

V roce 2008 byl kritizován, když taktiku Demokratické strany Japonska přirovnal ke strategii nacistů ve 30. letech minulého století. V roce 2013 zase nabádal, aby Japonci při změně své pacifistické ústavy sledovali příklad nacistů, tedy měnit ji nepozorovaně.

V minulosti už se musel omlouvat třeba za to, že označil seniory za přítěž společnosti, žertoval o lidech trpících Alzheimerovou nemocí.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744