Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hlavně mu negratulujte, radili Trumpovi před telefonátem s Putinem. Udělal přesný opak

Hlavně mu negratulujte, radili Trumpovi před telefonátem s Putinem. Udělal přesný opak

Když v neděli v ruských prezidentských volbách obhájil mandát Vladimir Putin, naplnil se předem daný scénář, který nikoho nepřekvapil. Zdálo se, že to za velký komentář nestojí ani americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Skrze svého mluvčího se nechal slyšet, že Bílý dům gratulaci nechystá. Ostatně, Západ je na Moskvu čerstvě nabroušený kvůli otravě bývalého agenta Sergeje Skripala. Stačily ale pouhé dny a Trump otočil o 180 stupňů – navzdory radám svých bezpečnostních poradců, jak nyní vychází najevo.

Těžko říct, co se v Donaldu Trumpovi během pár dní pohnulo, ale obrat je to pozoruhodný. „Výsledek nás nepřekvapil,“ zněla nedělní slova mluvčího Bílého domu na adresu výsledků ruských voleb. Přeloženo: k zisku 77 procent hlasů v laboratorních podmínkách, s nulovou konkurencí a s přiznanými volebními podvody za zády není důvod ruskému vůdci gratulovat.

Moskva tehdy sama ujišťovala, že se kvůli tomu neurazí, a bylo možné to považovat za uzavřenou věc. Tím spíše, že Trumpovi leželo v podkladech jasné doporučení jeho bezpečnostních poradců: „NEGRATULOVAT“ – takto jasně, verzálkami, jak uvádí ve svém textu The Washington Post.

Uběhlo ale pár desítek hodin a překvapení bylo na světě. Tou dobou už totiž Trump novinářům vysvětloval, že si s Putinem volal a ke znovuzvolení mu blahopřál.

Oba státníci si po telefonu dohodli summit, na kterém chtějí světu ukázat, že se jim vůbec nelíbí, jak jejich země přiživují globální závody ve zbrojení. A budou řešit Ukrajinu, Sýrii, KLDR... něco tu chybí. Vztahy Kremlu se Západem aktuálně zatěžuje skandál vyvolaný otravou bývalého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. V podezření je podle západních vlád právě Moskva, což Trumpovi jeho poradci pro národní bezpečnost před telefonátem s Putinem připomínali. Ignoroval je podruhé a kauzu při rozhovoru zřejmě vůbec nezmínil, natož aby se v ní nějak vymezil.

Na dotaz, proč Trump gratuloval Putinovi k vítězství v neférových volbách, odpovídá mluvčí prezidenta způsobem, který může u někoho vyvolávat úsměv: „Nejsme tu od toho, abychom diktovali, jak mají ostatní země fungovat.“

Trump si za svůj postup vyslechl kritiku i od republikánů. Senátor John McCain mimo jiné uvedl: „Americký prezident nevede svobodný svět díky tomu, že gratuluje diktátorům k vítězství ve zfalšovaných volbách.“ Trump se podle něj svými slovy dopustil urážky všech Rusů, kterým bylo upřeno právo svobodně volit.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1