Hlavně mu negratulujte, radili Trumpovi před telefonátem s Putinem. Udělal přesný opak | info.cz

Články odjinud

Hlavně mu negratulujte, radili Trumpovi před telefonátem s Putinem. Udělal přesný opak

Když v neděli v ruských prezidentských volbách obhájil mandát Vladimir Putin, naplnil se předem daný scénář, který nikoho nepřekvapil. Zdálo se, že to za velký komentář nestojí ani americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Skrze svého mluvčího se nechal slyšet, že Bílý dům gratulaci nechystá. Ostatně, Západ je na Moskvu čerstvě nabroušený kvůli otravě bývalého agenta Sergeje Skripala. Stačily ale pouhé dny a Trump otočil o 180 stupňů – navzdory radám svých bezpečnostních poradců, jak nyní vychází najevo.

Těžko říct, co se v Donaldu Trumpovi během pár dní pohnulo, ale obrat je to pozoruhodný. „Výsledek nás nepřekvapil,“ zněla nedělní slova mluvčího Bílého domu na adresu výsledků ruských voleb. Přeloženo: k zisku 77 procent hlasů v laboratorních podmínkách, s nulovou konkurencí a s přiznanými volebními podvody za zády není důvod ruskému vůdci gratulovat.

Moskva tehdy sama ujišťovala, že se kvůli tomu neurazí, a bylo možné to považovat za uzavřenou věc. Tím spíše, že Trumpovi leželo v podkladech jasné doporučení jeho bezpečnostních poradců: „NEGRATULOVAT“ – takto jasně, verzálkami, jak uvádí ve svém textu The Washington Post.

Uběhlo ale pár desítek hodin a překvapení bylo na světě. Tou dobou už totiž Trump novinářům vysvětloval, že si s Putinem volal a ke znovuzvolení mu blahopřál.

Oba státníci si po telefonu dohodli summit, na kterém chtějí světu ukázat, že se jim vůbec nelíbí, jak jejich země přiživují globální závody ve zbrojení. A budou řešit Ukrajinu, Sýrii, KLDR... něco tu chybí. Vztahy Kremlu se Západem aktuálně zatěžuje skandál vyvolaný otravou bývalého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. V podezření je podle západních vlád právě Moskva, což Trumpovi jeho poradci pro národní bezpečnost před telefonátem s Putinem připomínali. Ignoroval je podruhé a kauzu při rozhovoru zřejmě vůbec nezmínil, natož aby se v ní nějak vymezil.

Na dotaz, proč Trump gratuloval Putinovi k vítězství v neférových volbách, odpovídá mluvčí prezidenta způsobem, který může u někoho vyvolávat úsměv: „Nejsme tu od toho, abychom diktovali, jak mají ostatní země fungovat.“

Trump si za svůj postup vyslechl kritiku i od republikánů. Senátor John McCain mimo jiné uvedl: „Americký prezident nevede svobodný svět díky tomu, že gratuluje diktátorům k vítězství ve zfalšovaných volbách.“ Trump se podle něj svými slovy dopustil urážky všech Rusů, kterým bylo upřeno právo svobodně volit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud