Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hlavně mu negratulujte, radili Trumpovi před telefonátem s Putinem. Udělal přesný opak

Hlavně mu negratulujte, radili Trumpovi před telefonátem s Putinem. Udělal přesný opak

Když v neděli v ruských prezidentských volbách obhájil mandát Vladimir Putin, naplnil se předem daný scénář, který nikoho nepřekvapil. Zdálo se, že to za velký komentář nestojí ani americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Skrze svého mluvčího se nechal slyšet, že Bílý dům gratulaci nechystá. Ostatně, Západ je na Moskvu čerstvě nabroušený kvůli otravě bývalého agenta Sergeje Skripala. Stačily ale pouhé dny a Trump otočil o 180 stupňů – navzdory radám svých bezpečnostních poradců, jak nyní vychází najevo.

Těžko říct, co se v Donaldu Trumpovi během pár dní pohnulo, ale obrat je to pozoruhodný. „Výsledek nás nepřekvapil,“ zněla nedělní slova mluvčího Bílého domu na adresu výsledků ruských voleb. Přeloženo: k zisku 77 procent hlasů v laboratorních podmínkách, s nulovou konkurencí a s přiznanými volebními podvody za zády není důvod ruskému vůdci gratulovat.

Moskva tehdy sama ujišťovala, že se kvůli tomu neurazí, a bylo možné to považovat za uzavřenou věc. Tím spíše, že Trumpovi leželo v podkladech jasné doporučení jeho bezpečnostních poradců: „NEGRATULOVAT“ – takto jasně, verzálkami, jak uvádí ve svém textu The Washington Post.

Uběhlo ale pár desítek hodin a překvapení bylo na světě. Tou dobou už totiž Trump novinářům vysvětloval, že si s Putinem volal a ke znovuzvolení mu blahopřál.

Oba státníci si po telefonu dohodli summit, na kterém chtějí světu ukázat, že se jim vůbec nelíbí, jak jejich země přiživují globální závody ve zbrojení. A budou řešit Ukrajinu, Sýrii, KLDR... něco tu chybí. Vztahy Kremlu se Západem aktuálně zatěžuje skandál vyvolaný otravou bývalého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. V podezření je podle západních vlád právě Moskva, což Trumpovi jeho poradci pro národní bezpečnost před telefonátem s Putinem připomínali. Ignoroval je podruhé a kauzu při rozhovoru zřejmě vůbec nezmínil, natož aby se v ní nějak vymezil.

Na dotaz, proč Trump gratuloval Putinovi k vítězství v neférových volbách, odpovídá mluvčí prezidenta způsobem, který může u někoho vyvolávat úsměv: „Nejsme tu od toho, abychom diktovali, jak mají ostatní země fungovat.“

Trump si za svůj postup vyslechl kritiku i od republikánů. Senátor John McCain mimo jiné uvedl: „Americký prezident nevede svobodný svět díky tomu, že gratuluje diktátorům k vítězství ve zfalšovaných volbách.“ Trump se podle něj svými slovy dopustil urážky všech Rusů, kterým bylo upřeno právo svobodně volit.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867