Hořká pilulka pro Kreml: O azyl v USA loni požádalo rekordní množství Rusů | info.cz

Články odjinud

Hořká pilulka pro Kreml: O azyl v USA loni požádalo rekordní množství Rusů

O azyl ve Spojených státech požádalo loni rekordní množství Rusů, oznámila na svém webu rozhlasová stanice Rádio Svoboda. Americké úřady podle ní v roce 2017 přijaly 2664 ruských žádostí o azyl, což je o 40 procent víc než v roce předešlém. Kreml hodnověrnost amerických údajů zpochybnil.

V éře postsovětského Ruska dosud držel rekord rok 1994, kdy v USA požádalo o azyl 2127 Rusů, vyplývá z americké úřední statistiky, kterou má Rádio Svoboda k dispozici. Křivka počtu žadatelů šla prudce nahoru od roku 2012, kdy prezident Vladimir Putin nastoupil potřetí do funkce ruského prezidenta.

Americká statistika neuvádí žádné údaje o důvodech azylových žádostí, i když podle zákonů USA musí žadatel prokázat „pronásledování nebo oprávněný strach z útlaku“ z rasových, náboženských, etnických, sociálních nebo politických příčin.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov azylové statistice USA nevěří. Agentuře Interfax v Moskvě řekl, že se „objevuje moře lživých informací“, k nimž je třeba přistupovat obezřetně. „Automaticky tomu důvěřovat je sotva možné,“ komentoval statistku Peskov.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud