Články odjinud

Hudajdá: město pod neustálou palbou. Emiráty dnes vyzvaly povstalce k odchodu z přístavního města

Hudajdá: město pod neustálou palbou. Emiráty dnes vyzvaly povstalce k odchodu z přístavního města

Spojené arabské emiráty dnes vyzvaly šíitské povstalce v Jemenu, aby bezpodmínečně opustili přístavní město Hudajdá. Mezinárodní koalice arabských států v čele se Saúdskou Arábií město, zejména jeho letiště, v posledních dnech intenzivně bombarduje. Povstalečtí Húsíové, kteří hlavní zásobovací námořní uzel do země kontrolují, ale už minulosti dali najevo, že se ho jen tak snadno nevzdají.

„Vojenská operace proti přístavu Hudajdá bude pokračovat, ledaže by se z něho povstalci bezpodmínečně stáhli,“ citovala agentura AFP státního ministra pro zahraniční záležitosti Spojených arabských emirátů Anvara Karkáše. Ten dodal, že koalice nadále ponechává volnou cestu z Hudajdy do jemenské metropole Saná, aby povstalcům umožnila ustoupit.

Porážka Húsíů v Hudajdá by pro ně znamenala největší oslabení za poslední tři roky a odřízla by od zásobování jimi ovládané hlavní město Saná. OSN varovala, že ofenziva v Hudajdá může vyvolat hladomor ohrožující miliony lidí.

Karkáš dnes řekl, že Hudajdá je pro povstalce dojnou krávou, z níž těží obrovské množství financí. Podle ministra tato situace trvá již příliš dlouho.

Jemen od roku 2014 sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Té od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala více než 10.000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.

 

Články odjinud