Hurikán jako test pro Trumpa. Vláda sebrala peníze záchranářům, dala je na centra pro migranty | info.cz

Články odjinud

Hurikán jako test pro Trumpa. Vláda sebrala peníze záchranářům, dala je na centra pro migranty

Náprava škod způsobených hurikánem Florence, který se blíží k východnímu pobřeží USA, bude velkou zkouškou pro politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten se loni opakovaně dostal pod palbu kritiky, že nezvládá řešit problémy, které tehdy živel napáchal na Portoriku. Nyní riskuje negativní ohlasy znovu – mimo jiné vyšlo najevo, že administrativa sebrala peníze agentuře, která má pomáhat poškozeným v případě živelních pohrom, a přesunula je na financování detenčních center pro migranty. Florence mezitím postupuje a v pátek ráno našeho času má zasáhnout pevninu. Obavy budí hlavně očekávané silné srážky.

„Je to skandální.“ Těmito slovy komentoval demokratický senátor Jeff Merkley rozhodnutí administrativy přesunout 10 milionů dolarů (asi 220 milionů korun) z vládní agentury FEMA, která má pomáhat obětem živelních pohrom, na financování detenčních center a deportaci migrantů.

Přesun peněz plně zapadá do Trumpovy dlouhodobé strategie, kdy se prezident vymezuje vůči migraci a dělá z ní jedno z hlavních témat. Zkraje léta schytával kritiku kvůli nevybíravému přístupu administrativy k uprchlíkům, který zahrnoval rozdělování rodin a zavírání dětí do klecí v detenčních centrech. Trump následně kontroverzní praxi pod tlakem okolností zrušil.

INFOGRAFIKA DNE: Trumpova válka s migranty

List New York Times ale ve čtvrtek upozornil, že v detenčních centrech je nyní zhruba pětkrát více dětí než před rokem. Zatímco loni v květnu se jich v zařízeních nacházelo podle údajů zveřejněných Kongresem 2 400, nyní číslo vyšplhalo na 12 800. Místa přitom dochází a systém funguje na hraně možností. „I kdyby nedošlo k nějakému náhlému příchodu většího množství uprchlíků, kapacita se za chvíli vyčerpá, pokud se nic nezmění,“ konstatoval Mark Greenberg, který měl péči o děti migrantů na starosti v administrativě Baracka Obamy.

Florence
Šéf meteorologické společnosti Accuweather Joel Myers odhadl, že živel by mohl způsobit škody ve výši 50 až 60 miliard dolarů (1,1 až 1,32 bilionu korun). Zásadní podíl na tom podle něho budou mít záplavy, o něco menší budou škody způsobené přílivovými vlnami a třetím nejvýznamnějším faktorem bude vítr. Meteorologové upozornili, že bouře, která je rozlohou větší než celá Severní Karolína, by mohla být nejsilnější v oblasti za posledních 25 let. Co do množství srážek by mohla kromě toho překonat i rekordní hurikán Harvey z roku 2017, který v Texasu proměnil silnice v řeky.

Administrativa nyní přidala centrům peníze, jenže tento krok vyvolal nevoli u demokratických zákonodárců. Jde o to, kdy a kde vláda peníze vzala. Ve Spojených státech startuje hurikánová sezona a na východní pobřeží ve čtvrtek dorazily první bouře provázející hurikán Florence, který hrozí napáchat obří škody. Dá se očekávat, že pracovníci FEMA budou v následujících týdnech při odklízení následků v jednom kole.

Škrty ve FEMA tedy nepůsobí zrovna takticky. Zvlášť s ohledem na kritiku prezidentova počínání během loňské série hurikánů. Především lidé na Portoriku, přes které přešly hurikány Irma a Maria, cítili, že na ně centrální vláda zapomněla a ponechala napospas svému osudu.

Trump se navzdory dramatickým zprávám z ostrova v úterý pochválil, jak situaci na Portoriku zvládl. „Myslím, že to byl jeden z nejlepších výkonů v dějinách s ohledem na to, o čem se bavíme,“ prohlásil prezident. Oponenti mu obratem připomněli, že za jeden z nejlepších výkonů označil reakci administrativy na událost, v jejímž důsledku zemřely podle nejnovějších čísel portorických úřadů necelé 3 000 lidí. Příčinou smrti přitom často byla následná špatná lékařská péče a nedostatek pitné vody, tedy něco, o co by se měly starat právě centrální nebo místní úřady.

Hurikán Florence

Šéf Bílého domu si ovšem kritiku nevzal k srdci a ve čtvrtek si na Twitteru přisadil kontroverzním  způsobem: „3000 lidí během dvou hurikánů, které zasáhly Portoriko, nezemřely. Když jsem opouštěl ostrov, poté, co bouře udeřila, měli mezi 6 až 18 mrtvými. V průběhu času to tolik nenarostlo. Později, o mnoho později, začali hlásit opravdu velká čísla jako 3000. To udělali demokraté, abych vypadal nejhůře, jak je to jen možné, když úspěšně získávám miliony dolarů na obnovu Portorika. Pokud někdo z jakéhokoli důvodu zemřel, třeba kvůli stáří, dejte jej na seznam,“ napsal Trump, aniž by ke svému výroku dodal jakýkoli důkaz dokládající, že počty obětí jsou skutečně nižší.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud