Hvězda Le Penové stoupá. Její preference v průzkumech dosahují nových rekordů | info.cz

Články odjinud

Hvězda Le Penové stoupá. Její preference v průzkumech dosahují nových rekordů

Přestože se nadále předpokládá, že ve druhém kole francouzských prezidentských voleb Marine Le Penová prohraje, její soupeři citelně ztrácejí náskok. Ve druhém kole je připraveno šéfku Národní fronty volit 42 až 44 procent voličů, píše na svém webu deník Les Echos.

Nadále není jasné, koho Le Penová bude mít za soupeře. V prvním kole by šéfka Národní fronty měla s přehledem vyhrát s 27 procenty hlasů. O druhé místo se dělí bývalý premiér a kandidát tradiční pravice François Fillon s bývalým ministrem hospodářství a centristou Emmanuelem Macronem - každý z nich by měl dostat po 20 procentech hlasů.

„Tato čísla je nutné brát s rezervou, protože všechno se změní po prvním kole. Přesto (Le Penová) nikdy nebyla v tak příznivé situaci. To je bezprecedentní,“ komentoval vývoj voličských preferencí Frédéric Micheau z agentury provádějící průzkumy veřejného mínění OpinionWay.

Fillon, kterého pronásleduje skandál kolem údajného fiktivního zaměstnávání příbuzných jako parlamentních asistentů, by v druhém kole měl Le Penovou stále porazit. Jeho náskok ale spadl z výšin nad 60 procent a je nyní na 56 procentech. Macron, který si v honbě za novými hlasy napříč politickým spektrem zase jiné voliče podle všeho znepřátelil, zaznamenal také ztráty. Nad Le Penovou momentálně vede s 58 procenty voličských preferencí.

Pokud by ztráta šesti až osmi procentních bodů byla pro oba muže konečná, jeden z nich se stane novým francouzským prezidentem. Do volby ale zbývají ještě dva měsíce a nynější trend zatím ukazuje, že Le Penová nabývá na síle.

Podle Micheaua je současná Francie vzdálená situaci z roku 2002, kdy tehdejší pravicový kandidát Jacques Chirac ve druhém kole prezidentských voleb drtivě porazil s 82 procenty nacionalistu Jeana-Marieho Le Pena, otce nynější kandidátky.

Le Penové nyní nahrávají kontroverze kolem policejní brutality a nepokoje na předměstí Paříže, přičemž Macron všeobecně „ztrácí na síle“.


 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud